mobile

Idzie zima! Jak wybrać idealne narty?

Sprzęt narciarski, podobnie jak każdy sprzęt sportowy, ciągle się zmienia. Nowoczesne narty dają dużo więcej możliwości niż sprzęt starego typu. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę planując zakup nowych nart.

Róża Paszkowska
TAGI
Idzie zima! Jak wybrać idealne narty?

Zanim kupimy narty powinniśmy poznać kilka podstawowych rodzajów tego sprzętu. Każdy z nich przeznaczony jest do innego zastosowania – od szusowania po przygotowanych stokach, przez wykonywanie ewolucji w snow parku, aż po jazdę w trudnym górskim terenie. Najważniejsze to dobrać odpowiednie narty do planowanego sposobu i miejsca jazdy.
Obecnie w sklepach spotkamy właściwie wyłącznie narty carvingowe czyli taliowane. Oznacza to, że są one węższe po środku, co ułatwia wykonywanie skrętów. Wśród nart carvingowych wyróżnić można wiele odmian. Dla osób początkujących polecane są narty typu Easycarver. Są one stosunkowo lekkie, skrętne, przeznaczone do wolnej lub średniej jazdy na przygotowanym stoku. Wprawiony narciarz może wybrać narty typu Allround, pozwalające na jazdę z umiarkowaną prędkością na przygotowanej trasie. Jeśli oprócz stoku narciarskiego planujemy także jazdę w głębokim śniegu, powinniśmy przemyśleć narty typu All Mountain. Są szersze niż poprzedni model i cechują się większą wypornością. Zaawansowani narciarze poruszający się po przygotowanym stoku mogą zdecydować się na narty Race lub Crosscarver. Oba typy przeznaczone są do szybkiej jazdy na stromym stoku, przy czym drugi rodzaj jest nieco łatwiejszy w prowadzeniu. Miłośnicy świeżego puchu powinni natomiast rozważyć zakup nart typu Freeride. Dzięki dużej szerokości pozwalają na unoszenie się po powierzchni głębokiego śniegu. Kolejny rodzaj nart, Twintip-Freestyle, to krótkie deski przeznaczone do wykonywania ewolucji. Mają podniesione końce, co umożliwia jazdę tyłem. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach narty skitourowe, dedykowane dla miłośników górskich wędrówek. Podklejane do ich spodniej strony foki z tworzywa sztucznego zwiększają przyczepność i umożliwiają podchodzenie pod górę. Po ich zdjęciu natomiast można cieszyć się zjazdem w terenie. 
Wśród wymienionych wyżej typów nart często znajdziemy modele dedykowane dla kobiet, młodzieży oraz dzieci. Są one dostosowane do potrzeb użytkowników poprzez zmniejszenie długości oraz wagi. Odnośnie pierwszego z tych parametrów – nie ma uniwersalnego przepisu na dobór długości narty. Uzależniony jest on od wybranego typu oraz umiejętności. Można jednak przyjąć, że im dłuższa narta, tym stabilniejsza, ale jednocześnie mniej skrętna. Warto przed zakupem skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą. Dobierając narty do naszych umiejętności weźmie on pod uwagę także inne parametry: szerokość desek, taliowanie, twardość poprzeczną i sztywność wzdłużną. 
Zakup dobrych nart to jednak nie koniec. Warto pamiętać, że aby przedłużyć ich żywotność konieczne jest serwisowanie. Chodzi przede wszystkim o regenerowanie krawędzi oraz ślizgów. Zaniedbanie serwisu może doprowadzić do takiego zużycia narty, które nie pozwoli już na naprawę.
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko