mobile
REKLAMA

Indiana Johnes na wakacjach

Ta aplikacja ucieszy zarówno historyków sztuki, fanów Indiany Jonesa, jak i domorosłych detektywów. Aplikacja nawiązująca do legendy Sherlocka Holmesa pomaga w szukaniu dzieł zrabowanych w Polsce w czasie II Wojny światowej.

Rafał Nitychoruk / fot. www.pixabay.com
Indiana Johnes na wakacjach

Po jej zainstalowaniu aplikacji każdy posiadacz smartfona może sprawdzić, czy oglądany przez niego obraz jest poszukiwany. Wystarczy zrobić zdjęcie, a resztę pracy wykonuje program, który sprawdza zgodność dzieła z wzorami udostępnionymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystarczy zrobić zdjęcie z katalogu aukcyjnego lub ekranu komputera, by skorzystać z funkcji aplikacji ArtSherlock.

Program jest pierwszym tego typu, być może rozpocznie rewolucję w odnajdywaniu dzieł z grabieży wojennych. Jednak samo odnalezienie to jedynie pierwszy krok. Zidentyfikowane dzieło trzeba jeszcze odzyskać. Na tym polu MKiDN ma jednak duże sukcesy. Skradzione dzieła włączane są do międzynarodowych baz, a w ich odzyskiwaniu pomaga między innymi Interpol i FBI. Dzięki regularnemu monitoringowi rynku sztuki udało się odzyskać dzieła Matejki, Borucińskiego oraz „Via Cassia koło Rzymu” Oswalda Achenbacha.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko