mobile

Jak będzie wyglądało osiedle miejskie we Włochach

Zabudowa z czterema „wieżami” i ważnymi usługami w części parterowej oraz dużo zieleni i ogrody deszczowe – tak prezentuje się najlepsza, konkursowa koncepcja osiedla z mieszkaniami miejskimi w dzielnicy Włochy. Powstanie ono przy ul. 1 Sierpnia 30B i – oprócz mieszkań na wynajem – pomieści m.in. Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży

Informacja prasowa
Jak będzie wyglądało osiedle miejskie we Włochach

Warszawa planuje i chce budować mieszkania na wynajem, które będą nowoczesne, wygodne i bardziej dostępne. Wśród priorytetów przy projektowaniu takich miejsc jest m.in. zachowanie równowagi między wielkomiejskością a środowiskiem codziennego życia mieszkańców. Ważne są również zieleń i rozwiązania proekologiczne.

Na nowym osiedlu przy ul. 1 Sierpnia już na etapie planowania projektanci pomyśleli o sklepach, różnych usługach społecznych i zieleni. Będzie tu można wygodnie mieszkać, robić zakupy i wypoczywać.

Ile projektów i nagród w konkursie?

W konkursie na koncepcję zespołu budynków wielorodzinnych z mieszkaniami miejskimi i lokalami usługowymi przy ul. 1 Sierpnia 30B w terminie wpłynęło 14 prac. Sąd konkursowy przyznał I, II i III nagrodę oraz jedno wyróżnienie.

Pierwszą nagrodę (50 tys. zł brutto) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobył projekt Górecki Architekci z Warszawy; drugą nagrodę (30 tys. zł) otrzymała praca EMA Studio Sp. z o.o. i Archigrest z Warszawy; a trzecia (15 tys. brutto) trafiła do Lab 3 Architekci Sp. z Poznania. Nagroda w formie wyróżnienia (5 tys. zł), przyznana została dla Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Więzi sąsiedzkie i ekologiczne rozwiązania

Koncepcja zwycięskiego projektu składa się z dwóch kwartałów zabudowy na planie litery C. Dziedzińce będą otwierać się na południowy zachód, odwracać od pobliskiej linii kolejowej. Wyższa część zabudowy z czterema 11-kondygnacyjnymi wieżami znajduje się w głębi działki, od strony północnej. Domy od frontu i ul. 1 Sierpnia będą niższe, 5-kondygnacyjne.

Projektowane osiedle zostanie naturalnie „powiązane” z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie. Powstanie nowy park osiedlowy, który uzupełni i przedłuży tereny zieleni.

Projekt przyjazny mieszkańcom i przyrodzie

Pomiędzy budynkami osiedla znajdzie się wewnętrzna uliczka z osią usług w parterach. W pierwszym budynku zaplanowano też Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się blisko terenów zieleni z boiskiem. W drugim budynku pojawi się cały ciąg usług komercyjnych. Architekci proponują m.in. kawiarnię.

Dla projektantów ważne były aspekty proekologiczne. Dlatego woda opadowa będzie tu retencjonowana. Powstaną ogrody deszczowe. Na niskich budynkach mają się pojawić zielone dachy, na wysokich – kolektory słoneczne współdziałające z gruntowymi pompami ciepła.

Na co zwracał uwagę sąd konkursowy? 

Miasto szukało w konkursie najlepszej koncepcji osiedla pod względem atrakcyjności i funkcjonalności. Sąd konkursowy brał pod uwagę łączną powierzchnię użytkową mieszkań oraz umiejętne wkomponowanie budynków w istniejące otoczenie. Bardzo ważna była realność realizacyjna i ekonomika inwestycji.

Pierwsza nagroda najlepiej spełnia oczekiwania miejskiego inwestora. Osiedle bardzo dobrze, atrakcyjnie przestrzennie i architektonicznie, wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Skala zabudowy jest tak kształtowana, aby wykorzystać walory lokalizacji, zarazem dopasować się do terenu i jego ograniczeń (linia kolejowa, planowana trasa N-S).

W sądzie konkursowym pracowali m.in. Monika Kryk, zastępczyni burmistrza dzielnicy Włochy i Wanda Stolarska, zastępczyni dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP). Funkcję przewodniczącego pełnił Zbigniew Maćków, przedstawiciel Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Dyskusja pokonkursowa 20 czerwca

Dyskusja pokonkursowa odbędzie się we wtorek, 20 czerwca, o godz. 17 w Widok Towers (Al. Jerozolimskie 44 – wejście od strony Rotundy, schodami ruchomymi w dół).

Więcej szczegółów o konkursie na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

fot.Górecki Architekci/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda