mobile

Jak dbać o skórę latem?

Latem nasza skóra narażona jest na szkodliwe oddziaływanie promieni UV. Częste opalanie sprzyja także przesuszeniu cery. Warto wiedzieć jak zadbać o skórę latem, czego unikać i jakich zasad przestrzegać.

Róża Paszkowska
Jak dbać o skórę latem?

Nieostrożne eksponowanie ciała na słońce podczas miesięcy wiosennych i letnich wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, takich jak pojawienie się oparzeń słonecznych, przyspieszone starzenie skóry czy nawet nowotwory. Aby zminimalizować ryzyko należy stosować odpowiednie kosmetyki, a także wprowadzić w życie kilka dobrych zwyczajów.

Przede wszystkim, jeśli planujemy kąpiel słoneczną, musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego kremu do opalania. Kupując kosmetyk warto zwrócić uwagę na stopień ochrony oraz obecność filtrów blokujących obydwa rodzaje promieniowania: UVA powodujące szybkie starzenie skóry oraz UVB grożące jej poparzeniami. Jeśli jesteśmy miłośnikami spędzania czasu na plaży, powinniśmy wybrać bezpieczne godziny. Pomiędzy godziną 10 a 16 promieniowanie jest najsilniejsze i wtedy właśnie dobrze jest wybierać zacienione części wybrzeża lub posiłkować się parasolem.

Nie bez znaczenia dla naszej skóry jest także to, co ubieramy na siebie latem. Materiały o tej porze roku powinny być lekkie, przewiewne, oddychające. Świetnie sprawdzi się len oraz ubrania z białej bawełny. Uważać trzeba z tkaninami sztucznymi, które w połączeniu ze słońcem mogą powodować powstawanie odparzeń. Nie można zapominać również o ochronie głowy oraz oczu.

Po zakończonym opalaniu warto stosować kremy nawilżające i balsamy do ciała. Konsystencja kosmetyków na wiosnę i lato powinna być lekka, oparta na formule wodnej, w przeciwieństwie od zimowych specyfików natłuszczających.

Ważnym elementem dbałości o skórę jest także dieta. Latem dobrze jest postawić na produkty zawierające antyoksydanty. Znajdziemy je w jagodach, orzechach, pomidorach. Pomocna dla skóry będzie witamina C, odpowiedzialna za budowanie rusztowań kolagenowych. Dobrym jej źródłem są truskawki, pomidory, jagody. Odnowie skóry sprzyja witamina A, obecna w nabiale, żółtkach jajka, marchwi. Ważna jest także witamina E, którą znajdziemy w produktach pełnoziarnistych i warzywach liściastych. Dobrą zasadą, która ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej skóry, jest picie dużej ilości wody. Minimum codziennego spożycia określane jest przez ekspertów na 1,5 litra. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu organizmu również skóra będzie odpowiednio nawilżona.

Fot.https://pxhere.com/pl/photo/547308

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko