mobile
REKLAMA

Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka?

Rolki, hulajnogi, deskorolki i rowery - nieodłączny element wypadów rodzinnych. Każde dziecko marzy o swoim pierwszym rowerku. I tu pojawia się problem – wybór jest tak duży, że nie wiadomo czym się kierować. Jaki rower będzie najlepszy dla twojej pociechy? Oto kilka porad dla zatroskanych rodziców.

Dagmara Gradolewska / fot. www.pixabay.com
Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka?

Klasyczny czy biegowy?

Ostatnio na rynku pojawiły się rowerki biegowe, w których zamiast pedałowania, odpycha się od ziemi. Taki pojazd jest dobrym rozwiązaniem na pierwszy etap nauki jazdy. Dziecko uczy się na nim utrzymywać równowagę. Ponadto jest o wiele lżejszy od klasycznego dwuśladu. Kolejną zaletą jest hamulec w postaci klamki na kierownicy.

Kształt sylwetki

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jest wygoda podczas jazdy. Rower musi również zapewniać taką pozycję dziecku, żeby jego kręgosłup miał odpowiednie ułożenie. Nie warto sugerować się wyglądem roweru i kupować na siłę pojazdów wyścigowych. Niestety, ten typ wymusza mocno pochyloną sylwetkę.

Wymiary

Rowerek dopasowujemy do wzrostu dziecka, a nie wieku. W tradycyjnym rowerze dla dzieci dużą rolę odgrywają koła, a ich wielkość również zależy od tego, jak wysoka jest twoja pociecha. Natomiast w rowerach biegowych ważna jest długość nogi pociechy. Zmierz odległość od kroku dziecka do podłogi – twoja pociecha powinna opierać się o ziemię całymi stopami.

Metal, plastik, czy drewno?

Ostatnio zapanowała moda rowerki ekologiczne - drewniane. Można wybrać także te wykonane niemal w całości z plastiku i z metalową ramą. To od materiału, z którego wykonany jest rowerek, zależy waga rowerka. Jeśli dziecko dopiero zaczyna naukę jazdy, koła jego rowerku mogą być piankowe.

Akcesoria

Koszyczek, dzwonki czy sakwy to dodatki, które warto mieć przy swoim rowerze. Nie są one jednak najważniejsze podczas jazdy. To, o czym należy przede wszystkim pamiętać, jest kask. Dziecko na początku z pewnością nie raz zaliczy upadek, a bezpieczeństwo to podstawa.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko