mobile

Jak wzmocnić organizm po ciąży?

Ciąża to wyjątkowo ciężki okres dla organizmu przyszłej mamy. W jaki sposób można go zregenerować po tych trudnych 9 miesiącach?

Agata Mościcka
TAGI
Jak wzmocnić organizm po ciąży?

 

Ciąża i poród są dla każdej kobiety ogromnym przeżyciem, ale także bardzo dużym obciążeniem dla kobiecego ciała. Kobiety po porodzie odczuwają ciągłe zmęczenie i stres. Niestety, często już w czasie ciąży mogą wystąpić niedobory niezbędnych składników mineralnych i witamin. Po porodzie matki karmiące wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy A, B1, B2, E, C oraz D. Dlatego ważne jest, aby w tym okresie stosować odpowiednie suplementy diety zawierające kompletny zestaw witamin i minerałów. Ich zadaniem jest uzupełnienie brakujących składników zarówno w organizmie mamy, jak i dziecka.

Niektóre minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu po porodzie:

  • Żelazo - jest składnikiem hemoglobiny. Jego ilość w organizmie matki znacznie zmniejsza się w czasie porodu,

  • Magnez - jest potrzebny do prawidłowej pracy serca oraz wzrostu i rozwoju kości. W okresie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na magnez jest największe,

  • Miedź - jest istotna do wytworzenia czerwonych krwinek. Wspomaga wchłanianie żelaza zapobiegając anemii,

  • Jod - reguluje przemianę materii i poziom hormonów,

  • Witaminy z grupy B - regulują powstawanie hemoglobiny oraz biorą udział w procesach immunologicznych. Wspierają system nerwowy,

  • Witamina E - jest silnym antyoksydantem, więc wspomaga proces regeneracyjny,

  • Witamina C - potrzebna jest do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie. Wspomaga wchłanianie żelaza i redukuje wolne rodniki. Uruchamia proces powstawania kolagenu.

  • Witamina D - ma ogromne znaczenie dla poprawy kondycji po porodzie. Konieczne jednak jest przyjmowanie witaminy D z witaminą K2, która odpowiada za prawidłowe wykorzystanie w organizmie wapnia.

Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem stosowania suplementów wykonać odpowiednie badania krwi, które wskażą deficyty składników niezbędnych dla organizmu a następnie skonsultować wyniki badań z lekarzem.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko