mobile
REKLAMA

Jak zdrowe nawyki mogą uchronić Cię przed rakiem?

Zdrowy tryb życia jest bardzo istotny dla ciała człowieka, może też zadecydować czy będziemy w grupie z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka. Ministerstwo zdrowia bije na alarm.

Informacja prasowa
Jak zdrowe nawyki mogą uchronić Cię przed rakiem?

Skąd się biorą nowotwory?

Nowotwór jest skutkiem mutacji DNA w pojedynczych komórkach, które znajdują się w całym organiźmie. Ciało człowieka zabezpiecza się przed takimi zmianami jednak gdy ludzie na przykład palą papierosy lub mają problemy z nadwagą systemy obronne mogą przestać działać.

Czy można uniknąć raka?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć czy dana osoba zachoruje na raka, jednak można obniżyć prawdopodobieństwo choroby. Bardzo wiele osób jest w podwyższonej grupie ryzyka, ze względu na zbyt częste narażenie na substancje rakotwórcze, nadmierną ekspozycję na słońcu bądź niezdrowy styl życia.

Zasady zdrowego życia:

Nie pal

Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. Jest to główna przyczyna zachorowania na nowotwór. Rzucenie tego nałogu w każdym wieku może przedłużyć życie. Najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego i kiedy sięgam po papierosa? Dzięki temu powinno się łatwiej pozbyć nałogu.

Stwórz w domu środowisko wolne od dymu papierosowego

Wdychanie dymu papierosowego, w którym jest kilka tysięcy niebezpiecznych substancji, może być przyczyną zachorowania na raka. Niestety jeszcze w wielu miejscach pracy pomimo zakazu palenia pracownicy są na niego narażeni.

Dbaj o prawidłową masę ciała

Zadbanie o prawidłową masę ciała może w znacznym stopniu ochronić nas przed rakiem. Jest to druga po papierosach najczęstsza przyczyna zachorowania. Niektóre choroby są związane z poziomem hormonów w organizmie, np. (estrogen) jest on dodatkowo uwalniany z komórek tłuszczowych co może przyspieszyć lub zainicjować rozwój nowotworu.

Bądź aktywny

Uprawianie sportu zapobiega pomaga utrzymać prawidłową wagę. Regularne ćwiczenia mogą uchronić między innymi przed rakiem jelita grubego, piersi oraz szyjki macicy. Najlepiej stosować różnorodne formy treningu. Aktywność jest bardzo ważna zwłaszcza przy pracy siedzącej, która może dodatkowo przyczynić się do wielu innych chorób.

Jedz zdrowo

Produkty, które wybieramy, mogą mieć wpływ na nasz organizm. Jeśli jesz dużo warzyw, owoców oraz unikasz czerwonego mięsa możesz pośrednio wpłynąć na obniżenie ryzyka zachorowania. Osoby, które dbają o swoją dietę mają mniejszą szansę na nowotwór.

Ogranicz picie alkoholu

Abstynencja może uchronić przed zachorowaniem na raka. Zaleca się ograniczenie alkoholu do 1 jednostki dziennie dla kobiet oraz 2 jednostek dla mężczyzn. Dodatkowo trzeba pamiętać, że picie wina lub piwa jest szkodliwe.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońcu

Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe zwłaszcza dla osób z jasną karnacją. Częste opalanie może spowodować raka skóry. Należy zrezygnować z solarium gdzie natężenie promieni UV jest kilkakrotnie wyższe niż na słońcu. Zaleca się w upalne dni smarowanie kremem z filtrem oraz przebywanie w cieniu.

Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych

Czasami jesteśmy narażeni na substancje niebezpieczne w swoim miejscu pracy. Należy postępować zgodnie z zasadami BHP. Choroba, może rozwinąć się nawet wiele lat po kontakcie z czynnikiem rakotwórczym.

Chroń się od promieniowania Radonu

Radon to radioaktywny gaz szlachetny występujący w skorupie ziemskiej. Znajduje się w większości gleb i skał. Dostaje się do naszych domów przez zmiany ciśnień oraz ruchy ziemi. Aby zmniejszyć poziom Radonu należy zwiększyć poziom szczelności materiałów budowlanych.

Karmienie piersią jest zdrowe

Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przynajmniej 6-miesięczny okres karmienia.

Szczepienia dzieci są bardzo ważne

Nawet 15-20% nowotworów jest spowodowana infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. Stosowanie szczepień jest skutecznym sposobem na uniknięcie raka związanego z niektórymi chorobami.

Badaj się profilaktycznie

Szansa na wyleczenie raka jest znacznie większa, jeśli został wcześnie zdiagnozowany. Istnieją badania diagnostyczne, które pozwalają na wykrycie choroby przed pierwszymi symptomami.

Źródło: Ministerstwo zdrowia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda