mobile

Jubileusz z gwiazdami, przebojami i wspomnieniami

6 grudnia 2018 roku koncertem finałowym „PRL w piosence” oraz wystawą „Kultowi artyści PRL-u” zakończyły się obchody 100-lecia Związku Artystów Scen Polskich.

Anna Tomasik
Jubileusz z gwiazdami, przebojami i wspomnieniami

    Scena SPATiF przy Al. Ujazdowskie 45 pękała w szwach już na kilka kwadransów przed planowanym rozpoczęciem gali finałowej, wieńczącej 100. urodziny Związku Artystów Scen Polskich.

    To był wieczór wyjątkowy i niezapomniany! Pełen wspomnień, wzruszeń i emocji. Na jednej scenie spotkali się bowiem Rena Rolska, Adrianna Godlewska i Zbigniew Rymarz. Artyści, których nazwiska nie wymagają rekomendacji w historii polskiego show-businessu.

Rena Rolska, a właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys, piosenkarka i aktorka estradowa, w latach 60. XX wieku była jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiej piosenki. I do dzisiaj kojarzona jest z przebojem „Nie oczekuję dziś nikogo”.  

Adrianna Godlewska to znakomita aktorka, piosenkarka i artystka kabaretowa. Była żona Wojciecha Młynarskiego. Jest również autorką książki o sobie i swoim życiu „Jestem, po prostu jestem”.

Zbigniew Rymarz, pianista, kompozytor i aranżer oraz akompaniator, pedagog, dokumentalista i reżyser. Jedna osoba – a tak wiele pasji i profesji. Człowiek – legenda. Jest też znawcą muzyki filmowej, ale i doskonale zna  twórczość artystów estradowych i filmowych okresu dwudziestolecia międzywojennego.

    Program wieczoru był imponujący. Bo poza autorskim wykładem Zbigniewa Rymarza pt. „PRL w piosence”, obfitował w niekończące się wręcz opowieści i anegdoty związane z działalnością artystyczną zaproszonych gości. Dużo miejsca poświęcono też historii polskiej sceny i estrady oraz festiwalom w Zielonej Górze, Opolu i Sopocie. Wspominano rodzime kabarety oraz najpopularniejszych  artystów minionej epoki i początki ich kariery. Parę słów poświęcono też tragicznie zmarłej w 1980 roku w katastrofie lotniczej Annie Jantar, uznanej za niewątpliwy fenomenem polskiej estrady.

    – W latach 50-tych działał kabaret architektów „Pineska”, którego założycielem był Jan Świąć, satyryk, aktor, konferansjer, autor piosenek i monologów, a z wykształcenia był inżynierem architektem. I w tym jego kabarecie występowało wiele gwiazd polskiej estrady, jak Rena Rolska, Halina Kunicka czy Marysia Koterbska – mówił Zbigniew Rymarz.     

    Nie obyło się też bez wspólnego śpiewanie szlagierow, które w czasach PRL-u plasowały się na czołowych miejscach krajowych list przebojów. Ku uciesze publiczności Adrianna Godlewska zaśpiewała a’capella wiązankę przebojów minionej epoki, w tym słynne „Bajao bongo”. Urodzinową galę ZASP-u uświetnił też występ parodystów: Krystyny Jędrzejewskiej, Andrzeja Bychowskiego i Andrzeja Dyszaka. Artystom akompaniował Krzysztof Kozłowski.
    – Na estradzie zabłysły twórcy wszystkich dziedzin: autorzy, kompozytorzy, piosenkarze, aktorzy. Wspaniały francuski artysta Charles Aznavour, który niedawno od nas odszedł, powiedział kiedyś, że piosenka jak już wejdzie w tłum to ona żyje swoim życiem. Kiedy po wojnie życie zaczęło wracać do normy to zaczęły powstawać teatry, instytucje i estrady, miejsca, gdzie można było występować – opowiadała Adrianna Godlewska.

    Zwieńczeniem tej niecodziennej uroczystości było otwarcie wystawy „Kultowi artyści PRL-u” autorstwa Zbigniewa Rymarza i Jarosława Wojciechowskiego, na której poza zdjęciami twórców polskiej sceny i estrady zaprezentowano archiwalne okładki gazet z ich podobizną, plakaty z koncertów…

    Finałową galę z okazji „100-lecia ZASP” swoją obecnością zaszczycili również między innymi: Edward Hulewicz – piosenkarz, kompozytor i autor tekstów oraz założyciel legendarnego zespołu „Tarpany”, Halina Kunicka – piosenkarka, zdobywczyni trzech „Złotych Płyt”, Andrzej Płonczyński – kompozytor i legenda polskiego akompaniamentu, Elżbieta Pastecka – artystka Teatru Pantomimy i krytyk tańca oraz Ryszard Czubak (Rysia) – legendarny bywalec salonów warszawskich.

 

Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda