mobile

Kercelak 2015 czyli Święto Woli

Przed II Wojną Światową Kercelak na warszawskiej Woli był największym targowiskiem stolicy. Do tej tradycji nawiązuje obchodzone, co roku Święto Woli. Współczesna ulica Chłodna zmienia swój charakter, stając się miejscem gwarnym i kolorowym. Tak też było w sobotę 19 września.

Kercelak 2015 czyli Święto Woli

Od godziny 12 na mieszkańców Woli, Warszawiaków i turystów czekało wiele atrakcji. Na stoiskach ustawionych wzdłuż ulicy Chłodnej od skrzyżowania z Żelazną w kierunku kościoła św. Karola Boromeusza można było kupić produkty spożywcze i wyroby rękodzielnicze. Na najmłodszych uczestników Święta Woli czekały warsztaty „Kreatywnej lodówki”, podczas których mogły samodzielnie robić sałatki, lemoniadę i koktajle. Warszawska Akademia Młodego Naukowca przyciągała poznawaniem poprzez zabawę fizyki. Nie mogło zabraknąć malowania twarzy czy puszczania baniek. Gra w klasy, kapsle i Zośkę wpisywały się doskonale w charakter wolskiego święta.

Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyła się inscenizacja w wykonaniu Grupy Teatralnej Warszawiaki, która przybliżyła widzom sceny z życia dawnej, przedwojennej Woli. Był pucybut i gra w trzy karty. A wszystko to w atmosferze nawoływań gazeciarzy, handlarzy naręcznym towarem i kłótni ulicznych przekupek.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola oprócz prezentowania najnowszej oferty kulturalnej zbierała i skanowała od mieszkańców zdjęcia na potrzeby Cyfrowego Archiwum Wolskich Regionaliów. Każdy, kto zdecydował się udostępnić własne pamiątki odchodził z drobnym upominkiem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie Czerwony Kapturek w wykonaniu pracowników Biblioteki nr 46.

Na scenie obejrzeć można było występy dzieci i młodzieży z wolskich przedszkoli i szkół. I tak, na przykład Przedszkole nr 350 „Jaśminowy Gaj” zaprezentowało montaż słowno – muzyczny „Wiersz o warszawskiej syrence”, uczniowie XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego wystąpił ze standardami muzycznymi w stylu retro a CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia przygotowało program muzyczno – teatralny „Piosenką przez XX – lecie”. Wspaniały koncert dał zespół Big Bit grając piosenki Beatlesów. Podobnie jak Czwórka z Liverpoolu, Big Bit porwał publiczność utworem Twist and Shout.

Bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie miasteczka zdrowia. Można było w nim bezpłatnie zbadać słuch, wzrok, zmierzyć cholesterol i glukozę we krwi, a także ciśnienie i nauczyć się na fantomie jak badać piersi – co jest niezwykle ważne w profilaktyce raka. Szpital Wolski zachęcał do skorzystania z porad dietetyka a Stowarzyszenie „Spoza” zapraszało osoby z niepełnosprawnością na bezpłatne konsultacje do prawników, psychologów i pośredników pracy. Swoje stoiska miały też Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola, Placówka Wsparcia Dziennego „Maraton” i „Niebieska Linia”.

Wolskie Święto zakończyło się występem DJ Adamusa i Paulli.
Organizatorem imprezy była Dzielnica Wola a partnerami właściciel marki Królewskie i Wola Park.
Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda