mobile

Kino w przedwojennej stolicy

W Warszawie przed wojną działało aż 70 kin. Wiele z nich olśniewało widzów luksusem. Gdzie się mieściły i jaka ich była historia?

Agata Mościcka
Kino w przedwojennej stolicy

W okresie przedwojennym na terenie Warszawy działało aż 70 kin. Dawniej mieszkańcy stolicy mieli do wyboru piękne, luksusowe sale kinowe, które ozdobione były nawet marmurem. Oprócz tego typu przybytków kultury - dla tak zwanej sfery VIP - istniały także te, całkiem pospolite i zwyczajne, w których ekran zastępowało zwykłe prześcieradło, a salę widowni wypełniały zwykłe krzesła. Jednakże i te miejsca posiadały swój specyficzny urok oraz niesamowitą atmosferę. Sale kinowe były organizowane także w parafiach, a seanse odbywały się po niedzielnej mszy.

Najbardziej popularnym i najnowocześniejszym kinem przedwojennej Warszawy było kino o nazwie Napoleon. Słynęło ono z wyjątkowo luksusowego wystroju oraz wysublimowanej elegancji. Gromadziła się tam elita stolicy, która mogła korzystać z bezpłatnej szatni, gustownej poczekalni oraz bufetu z najlepszą kawą, jaką podawano w całym mieście. Usytuowane było przy Placu Trzech Krzyży i gromadziło na swoich seansach możnych miasta Warszawy. Jego nieco skromniejszą wersją było kino, w którym obecnie działa Teatr Muzyczny Roma. Ulica Hoża miała swojego Iluzjona.

Palladium na ulicy Złotej było największym konkurentem Napoleona. Wnętrze było równie piękne, jak u poprzednika. Królował alabaster i ażurowe poręcze z mosiądzu. Tam również bawiła się śmietanka towarzyska całej Warszawy. Do grona luksusowych kin dołączył potem Atlantic, znajdujący się przy ulicy Chmielnej. Były to kina na wysokim poziomie, porównywanym do europejskiego. Ceny biletów były tam horrendalne. Atlantic, w przeciwieństwie do swych konkurentów, działa do dnia dzisiejszego.

Przedwojenne, luksusowe kina posiadały niebywały urok i zachwycały swą architekturą wnętrza. Szkoda, że prawie żadne z nich nie przetrwało do czasów współczesnych.

Agata Mościcka
Zdjęcie: kino Apollo, dawniej kino Napoleon, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kina_w_Warszawie#/media/File:Kino_Apollo_w_Warszawie.jpg

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko