mobile

Klasa matematyczna – udany eksperyment

W wolskiej Szkole Podstawowej nr 221 funkcjonuje autorska klasa matematyczna, z rozszerzonym programem nauczania, którego autorem jest dr hab. Wojciech Guzicki. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawuje Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce ruszą zapisy na kolejny rok szkolny, a 15 marca 2018 r. o godz. 17.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 221 przy ul. Żelaznej 71 odbędzie się spotkanie informacyjne.

inf. pras.
TAGI
Klasa matematyczna – udany eksperyment

 

Od września 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi działa klasa matematyczna (klasa 7) z rozszerzonym programem nauczania. Autorem programu jest dr hab. Wojciech Guzicki, matematyk, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca olimpijczyków, nauczyciel w renomowanych warszawskich szkołach. - Do klasy uczęszczają utalentowani matematycznie uczniowie oraz laureaci i finaliści konkursów kuratoryjnych z terenu Warszawy i jej okolic, a patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawuje Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Uczniowie nie żałują podjętej w ubiegłym roku decyzji. - W naszej klasie panuje świetna atmosfera. Mamy mnóstwo wspólnych zainteresowań, więc szybko nawiązaliśmy ze sobą bliski kontakt. Dobrze jest nam uczyć się razem. Na matematyce jesteśmy podzieleni na dwie grupy dzięki czemu każdy z nas może pracować na miarę własnych umiejętności – mówią zgodnie Jaśmina, Oskar i Miłosz, uczniowie klasy matematycznej.

Dzielnica chce dalej wspierać i rozwijać umiejętności matematyczne uczniów dlatego również na rok szkolny 2018/2019 będą prowadzone zapisy. - Wszystkich rodziców i uczniów zainteresowanych nauką w klasach z autorskim programem nauczania matematyki zapraszamy na spotkanie informacyjne, które  odbędzie się 15 marca 2018 r. o godz. 17.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Żelaznej 71– mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola. – Tutaj nie ma rejonizacji, dlatego oferta skierowana jest dla uczniów z całej Warszawy i okolic – dodaje Grażyna Orzechowska-Mikulska.

W nowo utworzonych klasach miejsce zapewnione mają uczniowie klas VI, którzy są laureatami lub finalistami Konkursów Kuratoryjnych - matematycznego, informatycznego. Ci, którzy jeszcze nie odnieśli sukcesu w dziedzinie matematyki będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności  poprzez udział w Konkursie Matematycznym "FerMAT", który organizuje Szkoła Podstawowa nr 221 pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola.

 

Nauczyciele pracujący z uczniami są zgodni, że pomysł utworzenia klasy matematycznej z autorskim programem był strzałem w „dziesiątkę”. - Praca z uczniami zainteresowanymi matematyką to czysta przyjemność, ale też i wyzwanie, gdyż ci młodzi ludzie są wymagający i żądni wiedzy. Dodatkowym atutem jest wewnętrzny podział klasy na dwie grupy matematyczne, przez co praca z uczniem jest dużo bardziej zindywidualizowana w porównaniu z klasycznym modelem szkoły – mówi Mateusz Dębowski, nauczyciel matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 221.

Uczniowie klasy matematycznej biorą również udział w pozalekcyjnych zajęciach warsztatowo – laboratoryjnych z zakresu nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem fizyki „O fizyce praktycznie i w ciekawych problemach”, realizowanych w ramach projektu „Wolska Kuźnia Talentów” - mówi Małgorzata Żuber-Zielicz,  przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy.

Autorem programu jest dr hab. Wojciech Guzicki, matematyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczyciel matematyki w kilku szkołach. Uczniowie dr Guzickiego od wielu lat odnoszą sukcesy w olimpiadach i konkursach matematycznych. - Te sukcesy przekonują mnie o skuteczności programu oraz o skuteczności moich dziesięcioletnich doświadczeń w pracy z uczniami zdolnymi. Tymi doświadczeniami chcę się dzielić z innymi nauczycielami, z wiarą, że będą oni mogli moje doświadczenia przenieść do swoich szkół, i z wiarą, że ich uczniowie odniosą podobne sukcesy - pisze w swojej książce dr Guzicki.

Do jakich uczniów skierowany jest program? - Do młodzieży uzdolnionej matematycznie, ale nie tylko - przekonuje dr hab. Wojciech Guzicki. - Matematyka przede wszystkim uczy nas logicznego i rozsądnego myślenia a to, przyda się w wielu dziedzinach życia. Również tych, które z pozoru z matematyką nie są związane - dodaje dr Guzicki.

 

źródło: https://www.flickr.com/photos/lupuca/8720604364

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda