mobile
REKLAMA

Kominiarze pogromcami smogu – rocznie usuwają z kominów tysiące ton sadzy i pyłów

Polska bije niechlubne rekordy w zanieczyszczeniu powietrza. Wiele stacji pomiarowych wskazuje wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń - znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.

Informacja prasowa/ fot. izbakominiarzy.pl
Kominiarze pogromcami smogu – rocznie usuwają z kominów tysiące ton sadzy i pyłów

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują kolejne ostrzeżenia smogowe. Dzieci, kobiety w ciąży, młodzież, osoby starsze, chorzy na astmę, alergię powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartym powietrzu. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów należy traktować jako profilaktykę emisji pyłów do atmosfery. Kiedy komin nie jest czyszczony sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach jednorazowo trafia w powietrze. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski szacuje - kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy i innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie daje to miesięcznie 1.920 ton pyłów (4 tys. kominiarzy x 20 dni x 3 czyszczenia x 8 kg = 1 920 000 kg). Kominiarze swoją pracą zapobiegają wprowadzeniu takiej ilości zanieczyszczeń lotnych do atmosfery. Podczas rutynowych czynności związanych z czyszczeniem kominiarze informują również użytkowników urządzeń ogrzewczych o ekologicznych metodach palenia oraz wpływie dobrej klasy kotłów i wartościowego paliwa na znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z ich urządzeń. Dbanie o środowisko jest ważnym punktem na liście priorytetowych działań Krajowej Izby Kominiarzy. Pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej prowadzona jest akcja informacyjna „Zaproś kominiarza”. Komunikat prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w sprawie przygotowania do sezonu zimowego został umieszczony na stronach internetowych wielu gmin i powiatów. Kominiarze aktywnie uczestniczą w akcji społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.

 

10 przykazań dobrego komina

  1. Komin systemowy wraz z przyłączem oraz instalacja spalinowa są wyrobem budowlanym.
    Przestrzegaj podstawowych zasad projektowania, instalacji i użytkowania, które określone są w polskich przepisach budowlanych i pożarowych.
  2. Komin i elementy instalacji spalinowej muszą być wykonane z materiałów niepalnych.
    Zarówno przepisy jak i Twój zdrowy rozsądek wskazują, że tam gdzie zachodzi proces spalania muszą być zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.
  3. Komin działa poprawnie jedynie przy właściwej wentylacji.
    Zadbaj o poprawny bilans ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego niezbędnego do prawidłowego i efektywnego procesu spalania w urządzeniu grzewczym oraz odprowadzania spalin.
  4. Zawód kominiarza spełnia wyższe funkcje użyteczności publicznej.
    Kominiarz chroni zdrowie i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Jego profesja i działalność spełnia wymogi zawodu zaufania publicznego.
  5. Komin, instalację spalinową oraz przewody wentylacyjne należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
    Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko konieczna formalność lecz główna zasada Twojego bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełnia jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
  6. Elementy komina i przewodów spalinowych muszą być oznakowane w sposób określający ich parametry i przeznaczenie oraz winny posiadać znak bezpieczeństwa CE.
    Znakowanie elementów jest obowiązkiem i gwarantem bezpieczeństwa świadczącym o uzyskaniu przez produkt wymaganych certyfikatów .
  7. Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna jest gwarantem zdrowego domu.
    Wentylacja grawitacyjna działa nieprzerwanie bez względu na awarie systemów zasilania stwarzając właściwy klimat do pracy i wypoczynku.
  8. Komin i kocioł stanowią jeden układ energetyczny.
    Właściwie zaprojektowany do rodzaju i parametrów współpracującego urządzenia grzewczego komin, stosowanie właściwych jakościowo paliw, przestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzeń grzewczych oraz ich okresowe serwisowanie gwarancją właściwej pracy całego układu grzewczego.
  9. Komin powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
    Stosowanie właściwych nasad oraz osłon kominowych poprawia skuteczność działania komina oraz zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
  10. Prawidłowo zaprojektowany, wykonany i eksploatowany komin lub instalacja spalinowa są gwarantem bezpieczeństwa, uzyskiwania oszczędności i dbałości o środowisko.
    Stowarzyszenie KOMINY POLSKIE rekomenduje stosowanie rozwiązań i produktów wyłącznie profesjonalnych producentów i wykonawców.

Decyduj sam.
Wybierz co bezpieczne i trwałe.

Źródło: izbakominiarzy.pl
Zdjęcia: http://izbakominiarzy.pl/wp-content/uploads/2017/03/zapros_kom_cal_web.pdf

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda