mobile

Kompostownia Radiowo w końcu zamknięta!

Wieloletnia walka aktywistów oraz mieszkańców Bielan i Bemowa odniosła skutek. Problematyczna kompostownia Radiowo została zamknięta. To jednak nie koniec historii. Aktywiści walczą dalej – ich celem jest całkowite zamknięcie zakładu.

Róża Paszkowska
Kompostownia Radiowo w końcu zamknięta!

Dnia 10 września bieżącego roku instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów Radiowo zakończyła funkcjonowanie. Teren, na którym odbywał się proces biologicznej stabilizacji został już całkowicie oczyszczony z odpadów. Zamknięcie kompostowni kończy pewien etap walki, która od wielu lat toczona jest przez mieszkańców okolicy oraz aktywistów, reprezentujących ich interesy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wielokrotnie odwoływało się od decyzji sądu, nakazujących zamknięcie instalacji. Ostateczny wyrok zapadł w czerwcu 2018 roku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zadecydował o natychmiastowej likwidacji kompostowni. Zgodnie z jego decyzją instalacja miała zakończyć funkcjonowanie 10 września i tak się stało.

Zamknięcie instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów nie oznacza jednak, że MPO zakończyło działalność na terenie Radiowa. Śmieci pozostaną – mają jednak nie być tak uciążliwe dla mieszkańców okolicy. Na wysypisko przewożone mają być odpady zielone oraz wielkogabarytowe. Prowadzony będzie tu również przeładunek odpadów zmieszanych. Wszystko to ma odbywać się zgodnie z posiadanymi przez MPO pozwoleniami.

Aktywiści ze stowarzyszenia „Czyste Radiowo” nie zaprzestają jednak walki. Jak podkreślają, zamknięcie instalacji zmniejszy uciążliwość związaną z obecnością wysypiska, ale nie zlikwiduje jej całkowicie. Likwidacja kompostowni to sukces połowiczny. Po pięciu latach udało się usunąć najbardziej problematyczną część wysypiska, ale celem działaczy jest zamknięcie całego zakładu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda