mobile
REKLAMA

Koncepcja na nową szkołę przy ul. Karlińskiego

Dzielnica Wola ma już koncepcję architektoniczną nowej szkoły podstawowej na Odolanach. Placówka ma być nowoczesna, funkcjonalna i ekologiczna. Na terenie szkoły znajdą się m.in. dwa boiska wielofunkcyjne, plac zabaw dla dzieci i zielone miejsce spotkań dla uczniów. Teraz dzielnica czeka na uwagi mieszkańców.

Informacja prasowa
Koncepcja na nową szkołę przy ul. Karlińskiego

Nowa szkoła podstawowa na Odolanach powstanie na działce przy ul. Karlińskiego. - Działka ma ponad 10 tys. mkw, natomiast sama planowana szkoła w przyszłości pomieści ok. 600-700 uczniów w 24 oddziałach. Dodatkowo, przewidzieliśmy 4 odziały przedszkolne dla ok. 100 dzieci uczących się w zerówkach - mówi Adam Hać, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola.

Dzielnica ma już koncepcję architektoniczną nowej placówki. Szkoła ma być nowoczesna, funkcjonalna i ekologiczna. W dwóch oddzielnych częściach budynku będą znajdowały się pomieszczenia dla uczniów szkoły podstawowej i młodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych. ­ - W środkowej części budynku mieścić się będzie szkoła podstawowa, natomiast w zachodnim skrzydle będą uczyć się młodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dwa oddzielne wejścia będą zlokalizowane od strony ul. Karlińskiego. To zapewni komfort i bezpieczeństwo dzieci – podkreśla Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Na terenie szkoły znajdą się dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i piłkę ręczną, a także plac zabaw dla dzieci. Natomiast duże schody terenowe z siedziskami i zielenią, które powstaną na dziedzińcu stworzą swoistą widownię dla gier sportowych i będą miejscem spotkań dla uczniów. Przewidziane są również liczne nasadzenia zieleni.

- Placówka będzie liczyła 28 pełnowymiarowych sal dydaktycznych dla szkoły podstawowej, m. in. pracownię fizyczną, chemiczną, biologiczną czy informatyczną, 4 sale dla oddziałów przedszkolnych oraz 7 mniejszych sal dydaktycznych do pracy w grupach, w tym 3 pracownie językowe – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. - W szkole znajdować się będzie również świetlica z min. 3 salami do dowolnej aranżacji, biblioteka z czytelnią multimedialną, 4 gabinety specjalistyczne m. in. dla logopedy czy psychologa, 2 stołówki z pełnym zapleczem kuchennym.

Powstanie również duża sala gimnastyczna, którą będzie można podzielić na 2 części rozsuwanymi kurtynami. W tej części budynku znajdować się będzie również aula oraz sala fitness i miejsce dla sportów stołowych. – Koncepcja architektoniczna jest kolejnym krokiem w kierunku budowy niezwykle potrzebnej nowej szkoły na Odolanach. Na pewno nie zapomnimy o zapewnieniu bezpiecznej drogi do nowej placówki. Jednak budowa szkoły przy ul. Karlińskiego to dopiero początek, już teraz musimy planować budowę kolejnych dwóch placówek – mówi Joanna Tracz-Łaptaszyńska, przewodnicząca wolskiej komisji

Nowa placówka będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie drzwi i przejścia będą miały odpowiednią szerokość, na wyższe kondygnacje będzie można dostać się windami, a w szkole znajdować się będą toalety dla osób niepełnosprawnych.

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie szkoły przed hałasem generowanym przez znajdującą się w odległości ok. 70-80 metrów ul. Wolskiej. Z jednej strony chodzi o odpowiednie zaprojektowanie nowej placówki, a z drugiej o nasadzenia drzew i krzewów, które odgradzałyby szkołę od ul. Wolskiej. - W trzykondygnacyjnym bloku głównym znajdować się będą klasy, których okna wychodzić będą na wschód i zachód. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowana większość pomieszczeń nie będzie narażona na potencjalny hałas od strony ul. Wolskiej. Dodatkowo planujemy dodatkowe nasadzenia na działkach znajdujących się po północnej stronie ul. Karlińskiego. Już zwróciłem się do Zarządu Dróg Miejskich oraz MPO o wskazywanie tych działek na nasadzenia zastępcze -  mówi burmistrz Strzałkowski.

Koncepcja architektoniczna znajduje się na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Wola www.wola.waw.pl. – Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu, drogą mailową na adres szkola.wola@um.warszawa.pl lub bezpośrednio w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Wola przy al. Solidarności 90. Na uwagi i sugestie czekamy do 19 września – mówi Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

- Przeanalizujemy wybrany projekt i zgłosimy do niego uwagi. Potrzebujemy pilnie pierwszej szkoły na Odolanach, cieszę się, że budowa wkrótce ruszy. W najbliższych latach sprawą priorytetową dla nas mieszkańców Odolan jest skuteczne pozyskanie przez miasto działek pod kolejne inwestycje publiczne – drugą szkołę, przedszkola, żłobki i parki. Zaplanowanie budowy drugiej szkoły będzie wymagać jak najszybszego pozyskania przez miasto działek od spółek Skarbu Państwa lub przygotowanie do inwestycji ostatniej dużej działki miejskiej – przy ul. Grodziskiej – mówi Anna Kościelniak-Miądlicka, lokalna aktywistka i autorka „Petycji za budową pierwszej szkoły na Odolanach przy ul. Karlińskiego”.

Szkoła ma zostać oddana do użytku w 2020 roku.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda