mobile
REKLAMA

Konkurs na prehistoryczny mural rozstrzygnięty

Mural upamiętniający znalezisko prehistorycznego słonia leśnego, którego szczątki odkryto w trakcie prac na stacji metra "Płocka" powstanie jeszcze w tym roku - rozstrzygnięto konkurs na projekt muralu, którego zwyciężczynią została Marta Żylska.

Paweł Makowiec/ fot. mat. prasowe
Konkurs na prehistoryczny mural rozstrzygnięty

Szczątki słonia leśnego pod koniec ubiegłego roku, kiedy ekipa pracująca na budowanej stacje metra "Płocka" trafiła na dobrze zachowane szczątki zwierzęcia. Znaleziskiem zajęło się Państwowe Muzeum Archeologiczne, a Dzielnica Wola wraz z ZGN zorganizowała konkurs na mural, który upamiętniłby to wyjątkowe odkrycie i uatrakcyjnił przestrzeń miejską w okolicach nowej stacji podziemnej kolejki. – Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, a jury nagrodziło pracę Marty Żylskiej – mówi burmistrz Dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski. – Autorka w nagrodę otrzyma 5000 zł, a dzieło powstanie jeszcze w tym roku – dodaje.

Dzięki konkursowi, powstanie mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11. Zwycięski projekt przedstawia słonia leśnego obok stacji metra, a także inne elementy prehistorycznej fauny i flory. Dzieło pełne jest wyrazistych, przenikających się kolorów, a sam malunek znajdzie się na ścianie o wymiarach 15 m na 13 m. – W najbliższym czasie wyłonimy wykonawcę, czekamy również na decyzję ornitologiczną i przystępujemy do pracy – mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN na Woli. – Mural powstanie po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, a jeśli uda się uzyskać wcześniej opinię ornitologiczną, że budki dla jerzyków nie są zasiedlone przez ptaki, to do pracy przystąpimy wcześniej, czyli wczesną jesienią – dodaje.

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się również z wynikami badań rozwiewającymi wątpliwości co do samego zwierzęcia. Potwierdziły one, że na Woli znaleziono samicę słonia leśnego, która żyła między 132 a 115 tysiącami lat temu.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda