mobile
REKLAMA

Kostka brukowa na Miodowej – klimatyczna czy problematyczna?

Ulicę Miodową oraz Plac Krasińskich jeszcze w tym roku czeka przebudowa. Remont ma obejmować wymianę konstrukcji jezdni, chodników i zjazdów. Do pokrycia powierzchni zastosowana zostanie kostka granitowa, mająca podkreślić wyjątkowy, historyczny charakter tego miejsca. Ponadto planowana jest przebudowa sygnalizacji świetlnej, oświetlenia ulicznego, odwodnienia jezdni, a także renowacja pokryw studni w pasie drogowym.

Róża Paszkowska
TAGI
Kostka brukowa na Miodowej – klimatyczna czy problematyczna?

Według dokumentacji przetargowej, dostępnej na stronie Zarządu Dróg Miejskich, przebudowa ma objąć Plac Krasińskich i ulicę Miodową na odcinku od ul. Świętojerskiej do ul. Senatorskiej. Planowana jest wymiana konstrukcji jezdni, chodników oraz zjazdów. Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia publicznego, ze względu na fakt, iż teren inwestycji objęty jest ochroną konserwatorską, warunkiem realizacji jest to, aby „prace prowadzić pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Biura Architektury i Planowania Przestrzennego”. Chodniki oraz przystanki wyłożone zostaną płytami granitowymi o wymiarach 50x50 cm. Jezdnia pokryta zostanie granitową kostką brukową o wymiarach 15x30 cm i grubości 18 cm, podobnie jak na Krakowskim Przedmieściu. Drogowcy uspokajają jednak, że użyta zostanie odmienna technologia, dzięki której – w przeciwieństwie do Krakowskiego Przedmieścia – nawierzchnia nie będzie ulegać deformacjom. Kamień ułożony ma zostać na betonowej podbudowie i zespolony spoiwem na bazie żywicy epoksydowej. W celu uspokojenia ruchu drogowego na jezdni planowane jest stworzenie kamiennych progów zwalniających. Kamienne będą również przejścia dla pieszych. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, ułożone zostaną z kostki o kontrastującej barwie. Z bloczków granitowych ułożone zostaną również ścieżki rowerowe. Wszystko to ma na celu ujednolicenie stylu i podkreślenie historycznego charakteru ulicy. 
Oprócz zmiany nawierzchni, przetarg obejmuje również szereg innych zadań, a wśród nich przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic Bonifraterskiej i Świętojerskiej, Miodowej i Długiej, Miodowej i Senatorskiej. Zlikwidowana zostanie natomiast sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Miodowej i Kapitulnej. Na odcinku Świętojerska – Senatorska zmienione zostanie oświetlenie uliczne. Planowane jest zamontowanie replik słupa typu Pastorał Warszawski, model z 1904 roku. Przejścia dla pieszych mają zostać odpowiednio doświetlone przy użyciu kontrastowego, białego światła. Przy okazji przebudowie ulegnie system odwodnienia, a pokrywy studzienek znajdujące się w pasie jezdni zostaną odnowione.
Termin składania ofert w przetargu mija 1 czerwca 2017 roku. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał siedem miesięcy na zrealizowanie projektu, przy czym główne prace planowane są na okres wakacyjny. 
Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko