mobile

Koszenie traw na Żoliborzu

Połowa maja przyniosła oczekiwaną przez wszystkich zmianę pogody i opady deszczu. Dzięki nim drzewa mocno się zazieleniły, zbiorniki wodne uzupełniły niedobory wody, a trawa odżyła i znacząco urosła. Obecnie panujące warunki atmosferyczne umożliwiające rozpoczęcie pierwszego koszenia traw na Żoliborzu.

inf. prasowa
TAGI
Koszenie traw na Żoliborzu

Co ważne, Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zdecydował, że od tego roku żoliborskie tereny zielone będą koszone rzadziej, a częstotliwość koszenia będzie dostosowana do panującej pogody. Wprowadzone zostanie zróżnicowane koszenie uzależnione od przeznaczenia terenów. Inaczej prowadzone będą zabiegi pielęgnacyjne zieleńców w parkach i na skwerach, a inaczej w pasie drogowym, a jeszcze inaczej na trawnikach reprezentacyjnych. Częściej koszone muszą być nowozakładane trawniki.

Co się zmieniło? Trawy nie będą koszone w czasie upałów, kiedy trawa jest sucha i wypalona. Podniesiona zostanie też wysokość koszenia do około 7 cm. W żoliborskich parkach i skwerach miasto będzie zostawiać nieskoszone przestrzenie, aby zatrzymać więcej wilgoci i obniżyć temperaturę powietrza. Dzielnica chce też zwiększać powierzchnie biologicznie czynne, dawać schronienie pożytecznym zwierzętom i owadom zapylającym, zapewnić pokarm dla ptaków i drobnych ssaków. Przykładowo, pozostawione będą nieskoszone łany traw przy pasiekach w parku Kaskada oraz parku Kępa Potocka oraz na skarpie pomiędzy mostkami od strony ul. Gwiaździstej. Pozostawiona zostanie również nieskoszona trawa wokół drzew owocowych sadowniczych w parku Sady Żoliborskie, w odległości około 1 m od pnia.

Ze względu na bezpieczeństwo dla ruchu drogowego i z uwagi na konieczność zapewnienia dobrej widoczności na ulicach, częstotliwość koszenia zieleni w pasach drogowych na ulicach zarządzanych przez dzielnicę, uzależniona będzie od panującej pogody i tempa wzrostu traw.

Prace zieleniarskie na Żoliborzu prowadzone będą w sposób zrównoważony z uwzględnieniem potrzeb różnych grup mieszkańców. Musimy pamiętać o osobach uczulonych na pyłki traw, osobach z małymi dziećmi czy właścicielach zwierząt domowych. Pozostawienie wysokich traw w miejscach licznie uczęszczanych, miejscach pikników rodzinnych czy okolicach placów zabaw i miejsc aktywności fizycznej, wpływa na zwiększanie populacji kleszczy, których ukąszenie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Leczenie boreliozy czy babeszjozy bywa trudne i czasem trwa wiele lat.

Z uwagi na osoby z alergiami, dla których okres kwitnienia oraz pylenia traw i drzew jest bardzo trudny i może powodować duże kłopoty ze zdrowiem, trawniki w okolicach nieruchomości zarządzanych przez ZGN będą koszone częściej, ale także z uwzględnieniem tempa ich wzrostu i warunków pogodowych. Trawniki gazonowe, zakładane przed budynkami mieszkalnymi czy biurowymi, wymagają innego rodzaju pielęgnacji. Zbyt rzadko wykonywane koszenie może skutkować drewnieniem trawy u podstawy oraz tworzeniem wysokich, nieregularnych i nieestetycznie wyglądających kęp, z czasem bardziej przypominających rżysko niż trawnik.

Ograniczono natomiast koszenie urządzeniami typu kosa mechaniczna. Użyte one będą jedynie do miejsc trudnodostępnych, jak np. skarpy przy zbiornikach wodnych, okolice barierek czy na wąskim pasie drogowym.

Koszenie dzielnica zacznie od miejsc, w których trawa urosła najbardziej, jak na zieleńcu w rejonie ulic Jasnodworska / Elbląska. Następnie będzie realizować zabiegi pielęgnacyjne kolejnych zarośniętych żoliborskich terenów.

 

 

 

Źródło: UD Żoliborz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda