Legia Warszawa – GTK Gliwice 74:70

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi pokonali GTK Gliwice 74:70 (23:25; 25:8; 14:17; 13:20) w finale I ligi. Podopiecznych trenera Piotra Bakuna od awansu do Ekstraklasy dzieli już tylko jedno zwycięstwo. Mecz nr 3 odbędzie się w sobotę (20 maja) o godz. 18:00 w Gliwicach.

Bartosz Sosnówka/ Legia Warszawa

Gospodarze zdominowali pierwszą połowę. Ich przewaga była widoczna szczególnie w drugiej kwarcie, w której pozwolili rywalom zdobyć zaledwie osiem punktów. Do przerwy, Legia wyraźnie prowadziła różnicą 15 „oczek” (48:33). To nie był jednak koniec emocji w hali OSiR Bemowo.

W trzeciej kwarcie GTK wzięło się za odrabianie strat. Obrona Wojskowych miała problemy z aktywnym Aleksandrem Filipiakiem, który był najskuteczniejszym zawodnikiem na parkiecie (16 punktów). W końcówce tej partii legioniści opanowali sytuację i przed decydującą odsłoną prowadzili 62:50. Proste straty i nieskuteczność Zielonych Kanonierów przy ambitnej i konsekwentnej postawie gości spowodowały, że w końcówce czwartej kwarty trudno było przewidzieć ostateczny wynik. GTK doprowadziło do wyrównania, a nawet zdołało na chwilę objąć prowadzenie. Przy stanie 73:70 dla warszawian, blok Adama Linowskiego pozwolił utrzymać Wojskowym bezpieczną przewagę i ostatecznie wygrać 74:70.

Gliwiczanie aż 50 z 70 zdobytych punktów zdobyli spod kosza. Dla odmiany, walkę na tablicach wyraźnie wygrali legioniści. Obie drużyny zaprezentowały wyraźnie niższą skuteczność z gry niż dzień wcześniej, na poziomie 43%. W stołecznym zespole najwięcej punktów zdobył Piotr Robak – 14.

W rywalizacji do trzech zwycięstw legioniści prowadzą 2:0. Spotkanie, które może przesądzić o awansie, odbędzie się w sobotę o godz. 18:00 w Gliwicach.

Legia Warszawa – GTK Gliwice 74:70 (23:25; 25:8; 14:17; 13:20)
Legia: Robak 14; Linowski 13; Ł. Wilczek 9; Kukiełka 9; Malewski 8; Aleksandrowicz 6; Jarmakowicz 5; Andrzejewski 4; Pacocha 4; Sulima 3; Kucharski
GTK: Filipiak 16; Ratajczak 12; Zmarlak 11; Pieloch 11; Dziemba 11; Weselak 3; Radwański 2; Jędrzejewski 2; Salamonik 2; Podulka 0; Rutkowski 0; Kołcz
***

Legia Warszawa to męski klub koszykarski założony w 1929 r. jako sekcja koszykarska wielosekcyjnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa. Czołowa polska drużyna lat 50. i 60. XX wieku.
W tym czasie, Legia aż 13 razy stanęła na podium mistrzostw Polski.

Legia siedmiokrotnie zdobyła mistrzostwo kraju (ostatni tytuł wywalczony w 1969 r.) i raz sięgnęła po Puchar Polski (1970 r.). Koszykarzem, który ma na swoim koncie najwięcej występów w barwach Legii, jest Andrzej Pstrokoński. W latach 1954-1970, rozegrał on 247 spotkań, a także zdobył 3891 punktów, co do dziś pozostaje klubowym rekordem.

W sezonie 2013/14, Legia wywalczyła awans do I ligi i obecnie występuje na zapleczu Ekstraklasy. Celem włodarzy Klubu jest powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej zgodnie z hasłem Odrodzenie Potęgi,
czyli nawiązaniem do najbardziej owocnego w sukcesy sportowe okresu. Trenerem pierwszego zespołu jest Piotr Bakun.

Sekcja Koszykówki Legii Warszawa prowadzi obecnie projekt Legia Basket Schools (LBS), treningi skierowane
do najmłodszych adeptów tego sportu (dzieci w wieku 3-9 lat) w halach na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i w Wilanowie. Sekcja inwestuje również w rozwój kadr młodzieżowych w ramach Akademii Koszykówki Legii Warszawa, projektu realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej Zieloni Kanonierzy, obejmującego swoim zasięgiem młodzież w wieku 10-18 lat.

Legia Warszawa Sekcja Koszykówki działa w formie spółki akcyjnej. Prezesem spółki jest legenda Klubu, Robert Chabelski, a Przewodniczącym Rady Nadzorczej prezes i współwłaściciel Legii Warszawa S.A., Bogusław Leśnodorski.

Sponsorami Klubu są: Totolotek, SUEZ, Miasto Stołeczne Warszawa, Waryński S.A., Urząd Dzielnicy Bemowo, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe oraz Ele Taxi.