mobile
REKLAMA

Lęk separacyjny

Jeżeli twój pies zawsze pod twoją nieobecność zaczyna piszczeć, szczekać lub niszczyć przedmioty w domu oznacza to, że nie umie poradzić sobie z samotnością. Oto kilka sposobów na rozwiązanie tego uciążliwego problemu.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Lęk separacyjny

1. Zmęczony pies, to szczęśliwy pies – jeżeli czworonóg się nie wybiega, to nadmiar energii będzie go męczył przez cały dzień, kiedy jesteś w pracy. Nie pozwól, aby rządziły nim emocje. Przed wyjściem zabierz pupila na bardzo długi spacer nawet i na dwie godziny. Zorganizuj mu zabawy umysłowe, poćwicz z nim nowe komendy, pobaw się w chowanego itp.

2. Nie użalaj się nad psem – twoje negatywne myśli z pewnością odbiją się na pupilu. Psy porozumiewają się głównie za pomocą energii, emocji. Musisz emanować spokojem i dobrym nastawieniem. Kiedy wychodzisz z domu postaraj się myśleć o pozytywnych rzeczach. Jeśli pokażesz swojemu psu opanowanie, po jakimś czasie jego zachowanie będzie znacznie bardziej stabilne.

3. Ważne jest zachowanie kolejności czynności - przed opuszczeniem domu nie żegnaj się z psem (zrób to po powrocie ze spaceru i nakarmieniu psa, nie zwracaj na niego uwagi, gdy zaczniesz się szykować do wyjścia). Wychodząc wydaj odpowiednią komendę "zostań albo " na miejsce". Gdy wrócisz z pracy, nie witaj się od razu z psem. Poczekaj aż okaże ci uległość, pozwól mu opanować podniecenie, dopiero wtedy twoja miłość i pieszczoty będą dla niego nagrodą. Z czasem też zaczną one kojarzyć się mu ze spokojem, a nie nadmierną ekscytacją.

4.Trening na samotność – zacznij od pozostawiania psa na 5 minut, potem na 10 i nieustannie zwiększaj czas, w którym jesteś nieobecny. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz czworonoga do bycia samemu i oszczędzisz mu przeżycia terapii szokowej. 

5. Pomoc w postaci zabawek. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele artykułów, które możesz napełnić psimi przysmakami. To zapewni twojemu podopiecznemu dobrą zabawę i odwróci jego uwagę od samotności. Możesz też pomyśleć o za dogwalkerze, czyli zawodowym opiekunie do zwierząt. To świetne rozwiązanie dla tych osób, dla których pozostawienie psa w domu jest stresujące. Dogwlaker zajmuje się wyprowadzaniem psów na spacer i przygotowywaniem specjalnych zajęć, które rozładowują skumulowaną w czworonogu energię. Obecność przyszywanego opiekuna zapewni twojemu psiakowi towarzystwo, a ty będziesz mógł swobodnie wykonywać codzienne obowiązki.

Aleksandra Żarkiewicz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko