mobile
REKLAMA

Magiczny dywan na Wawrze

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 przy ul. Kadetów 15 w dzielnicy Wawer pojawi się nowoczesne multimedialne urządzenie edukacyjno-rehabilitacyjne. Będą mogły korzystać z niego dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Inwestycja ma kosztować ponad 10 tys. zł i zostanie zrealizowana z budżetu partycypacyjnego.

Anna Tomasik
Magiczny dywan na Wawrze

„Magiczny Dywan” mimo baśniowo brzmiącej nazwy nie ma jednak nic wspólnego z latającym dywanem Sindbada Żeglarza, bohatera japońskiego serialu animowanego dla dzieci, zrealizowanego na podstawie „Księgi tysiąca i jednej nocy”. To podłoga interaktywna zaprojektowana przez polskich inżynierów i dostosowana swą funkcjonalnością do polskich wymogów edukacyjnych.

Urządzenie pobudza aktywność dziecka i wzbogaca proces poznawczy, a także daje możliwość rehabilitacji ruchowej dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych. To zintegrowany system czujników ruchu z projektorem, komputerem i modułem interaktywnym.

Obraz wyświetlany na podłogę tworzy wirtualny „magiczny dywan”, na którym uczestnicy przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy, a na interaktywnych reklamach kończąc. Osoba, podczas zabawy, angażuje się w przebieg za pomocą ruchów rąk lub nóg – czytamy w opisie projektu autorstwa Karola Kozdra.

Co ciekawe, obsługa „magicznego dywanu” nie jest skomplikowana, gdyż odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania i jest zbliżona do obsługi domowego telewizora.

Samo urządzenie daje nauczycielom, bądź rodzicom, wsparcie merytoryczno-dydaktyczne w postaci pakietu metodycznego, uwzględniającego wymogi podstawy programowej i Cyfrowej Szkoły. Korzystanie z urządzenia wpływa pozytywnie na rozwój motoryki poprzez wykorzystanie różnorodnych ćwiczeń ruchowych, pozytywnie wpływa na koncentrację i na interakcję między dziećmi i zapobiega alienacji, wspomaga realizację Podstawy Programowej w zakresie TIK, zawiera dopasowany do podstawy programowej pakiet gier i zabaw edukacyjnych, kształtuje nawyk powtarzania, łączy zabawę i naukę wykorzystując elementy rywalizacji – czytamy w tym samym opisie projektu. Pomysłodawca podkreśla, że „Magiczny Dywan” wraz ze swoimi animacjami ma szerokie zastosowanie między innymi w rehabilitacji dzieci, młodzieży i osób starszych, także w edukacji przedszkolnej i szkolnej. I dodaje, że jednocześnie świetnie sprawdzałby się jako dodatkowa atrakcja dla mieszkańców podczas cyklicznych imprez typu „Święto Osiedla Las”.

Urządzenie, przez swą innowacyjność, daje zupełnie nowe możliwości w sposobie nauczania dzieci, wyrabiania refleksu, czy poprawiania koordynacji ruchowej. Jest doskonałym urządzeniem służącym jako bezpośrednia pomoc naukowa, która ułatwia pracę nauczycielom i pomaga uczniom w czynnym udziale w lekcjach na wszystkich poziomach edukacji – uzasadnia Karol Kozdra, autor zwycięskiego projektu „Magiczny Dywan”, zgłoszonego w ramach budżetu partycypacyjnego z edycji na rok 2018.
„Magiczny dywan” będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców w godzinach otwarcia placówki oświatowej przy ulicy Kadetów 15, a także przy okazji imprez o charakterze ogólnoosiedlowym.

W osiedlu Las planowane jest utworzenie MAL-u - "Miejsca Aktywności Lokalnej". Wspomniane urządzenie edukacyjno-rehabilitacyjne będzie więc można wykorzystać także w ramach działań prowadzonych przez mieszkańców.

Anna Tomasik / fot.magicznydywan.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda