mobile

Mamy pomysł na Ochotę!

 Zbudowaliśmy zespół, który ma pomysł na Ochotę i chęć na działanie dla dobra mieszkańców i rozwój dzielnicy. Dlatego nieustannie przekonujemy, że oddanie głosu na jedyny niepartyjny Komitet Lokalny Zawsze z Ochotą ma sens. Jesteśmy stąd, znamy dzielnicę i potrzeby mieszkających w niej ludzi – podkreśla w rozmowie z nami burmistrz Dzielnicy Ochota, Dorota Stegienka.

Natalia Karcz - Kaczkowska
Mamy pomysł na Ochotę!

Pani Burmistrz, dzielnicą zarządza Pani od października 2021 roku, ale jakby Pani spojrzała na całą kadencję. Jakie to było pięć lat dla Ochoty?

Tak naprawdę ta kadencja trwała 5 i pół roku. Była długa, pełna zwrotów, ale była też owocna dla Ochoty. Wiele spraw udało się nam załatwić, właściwie w każdym obszarze. Na Ochocie naprawdę dużo dobrego zadziało się w obszarze inwestycji, sukcesem są inwestycje i remonty w oświacie. Przybyła kolejna hala sportowa, tym razem w Szkole Podstawowej nr 264, ta szkoła i SP 23 przeszły termomodernizację. Rozwinęły się pięknie akcje społeczne – jak „Sadzimy z Ochotą”, dzięki tej akcji posadziliśmy ok. 10.000 roślin i co najważniejsze zintegrowane zostały lokalne społeczności. Widać jak Ochota wypiękniała. Ale długą listę planów mamy też na następną kadencję.

Z pani perspektywy, już dziś jako burmistrza, co w tym czasie było najtrudniejsze?

Zdecydowanie nie był to łatwy czas, prosto z pandemii weszliśmy w stan wojny, tuż za naszymi granicami. To zwykli mieszkańcy i samorządy jako pierwsze organizowali pomoc, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców, organizację miejsc noclegowych, jak i zbiórki potrzebnych artykułów wysyłanych na Ukrainę. Dopiero w tym roku tak naprawdę weszliśmy w normalną pracę, w tym organizację wydarzeń kulturalnych i sportowo- rekreacyjnych dla mieszkańców.

Z czego dziś może Pani powiedzieć, że jest dumna?

Ogromnie jestem dumna z życia społecznego w naszej dzielnicy, z oferty, którą kierujemy do seniorów, nasze Ochockie Dni Seniora trwają dobre 2,5 miesiąca. Na Ochocie znalazło swoje miejsce aż 56 organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na rzecz mieszkańców i korzystają z preferencyjnych cen za wynajem lokali. Działa tu prężnie Rada Seniorów i Środowisko IV Obwodu AK, zrzeszające powstańców, kombatantów i rodziny powstańcze, stale jesteśmy obecni na ich comiesięcznych spotkaniach. Pielęgnujemy tradycję i dbamy o naszą lokalną historię.

Jeżeli miałaby Pani zdiagnozować, co dziś wymaga najpilniejszych działań w dzielnicy?

Mamy przygotowany cały plan inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców Ochoty. Do priorytetów należy budowa kompleksu szkolno- przedszkolnego przy ul. Włodarzewskiej, budowa hali sportowej przy SP 97, zadaszenie Targowiska Zieleniak czy remont pl. Narutowicza, naszej wizytówki. A przecież oczekiwane są też inwestycje ogólnomiejskie jak remont Szpitala na Barskiej, budowa linii tramwajowej łączącej Wilanów z Wolą, czy wykonanie drugiej jezdni w Alejach Jerozolimskich. Wiemy też na których inwestycjach najbardziej zależy mieszkańcom, bo o to ich zapytaliśmy, pokrywają się z naszymi priorytetami.

Jakie są oczekiwania mieszkańców?

Widać, że mieszkańcom bardzo zależy na dobrej nawierzchni dróg, są przeciwko pomysłom zwężenia ul. Grójeckiej, potrzebują nowych miejsc parkingowych i już w tym miesiącu znacznie poprawi się liczba dostępnych miejsc na ul. Uniwersyteckiej, myślimy też o zmianie organizacji na ul. Opaczewskiej, tak by mieszkańcy mogli zaparkować bez kłopotu. Musimy doświetlić przejścia dla pieszych, by stały się one maksymalnie bezpieczne.

W Warszawie w ostatnich latach dużo dyskutowało się na temat sytuacji kierowców, pieszych i rowerzystów. Ochota objęta jest Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Jak dziś ocenia Pani te zmiany?

Od 2021 roku na całej Ochocie funkcjonuje coraz gorzej oceniana przez mieszkańców strefa SPPN. Samo wprowadzanie SPPN na Ochocie było dla nas nie lada wyzwaniem, dodatkowo na nasze ulice uruchomiliśmy równolegle wydawanie identyfikatorów ZGN. Uważam, że każdy mieszkaniec Ochoty, na Ochocie powinien parkować za darmo, SPPN należ zreformować, nie może to być tylko system finansowego obciążania mieszkańców. Każdy musi gdzieś odwieźć dzieci, zrobić zakupy czy udać się do lekarza i nie powinien wówczas płacić za parking, w dzielnicy w której mieszka.

Duża dyskusja przetoczyła się również w sprawie brakujących miejsc parkingowych, w tym tych na Ochocie. Czy Pani zdaniem ta kwestia wymaga poprawy? Jeżeli tak, to jakich zmian Pani oczekuje?

Ochota ma wielki problem z miejscami do parkowania i w przyszłej kadencji postaramy się aby ich przybyło. Ludzie muszą gdzieś mieszkać i gdzieś parkować. Jestem przeciwko ograniczaniu praw ludzi do korzystania z ich własnych samochodów i aby umożliwić to musimy zadbać o parkingi. Tu chciałabym podkreślić, że jest możliwa rewizja organizacji ruchu w dzielnicy i czasami niedużych nakładów, które w sposób istotny spowodują zmianę zauważalną wśród mieszkańców. Udowodniliśmy to na ul. Uniwersyteckiej, mamy plany na inne miejsca i na pewno nie będzie to powodować większego uszczerbku jeśli chodzi o zieleń.

W pewien sposób jesteśmy przy komunikacji. Za chwilę ruszy ogromna inwestycja, czyli budowa linii tramwajowej na Dworzec Zachodni. Jak patrzy Pani na tę inwestycję ?

Oczywiście z dużą obawą, jak wszyscy mieszkańcy Ochoty. Boimy się paraliżu komunikacyjnego Ochoty. Ale to też szansa na dobre skomunikowanie z Wolą i dużym punktem przesiadkowych jakim jest Dworzec Zachodni. Mam nadzieję, że ten niewielki, bo 1,5 km odcinek będzie zbudowany sprawnie, bo wiem dobrze, że nie będzie to szybko, zaplanowany jest na 2 lata. Mam też nadzieję na dobrą komunikację z mieszkańcami, jeśli chodzi o tę inwestycję, naszą główną rolą będzie informowanie o realizacji poszczególnych jej etapów, inwestorem są bowiem Tramwaje Warszawskie, nie dzielnica.

Inwestycją, o której też dużo mówiło się w ostatnich latach jest TBS przy ul. Banacha. W jaki sposób zaspokoi on potrzeby mieszkaniowe warszawiaków, w tym mieszkańców Ochoty?

Tak, dużo się o niej mówiło, byliśmy przeciwni tej inwestycji. Wobec wyczerpania wszystkich możliwości protestu i tak lepiej, że wreszcie się coś zaczęło, niż trwało w zawieszeniu. Szkoda tylko, że już na początku wykonawca zanotował poważną wpadkę i bez pozwolenia wycięty został dąb szypułkowy. Powstanie TBS na pewno spotęguje problem z parkingami w tym rejonie Ochoty, ale czy zaspokoi potrzeby mieszkaniowe? W gruncie rzeczy nie ma na to szans, to nie są tanie mieszkania, ani łatwo dostępne.

W kontekście tej inwestycji szerokim echem odbiły się przenosiny kupców z targowiska na Banacha. Jak dziś wygląda ich sytuacja?

Większość kupców znalazła swoje miejsce na Targowisku i w Hali Zieleniak. Część przeniosła się na Targowisko przy ul. Mołdawskiej, cześć znalazła miejsce na tymczasowym targowisku przy Skorochód Majewskiego. Wszędzie tam są jeszcze jakieś miejsca wolne, więc potrzeby kupców zostały zabezpieczone. Oczywiście, ci który przez lata handlowali i kupowali na Banacha na pewno żałują tej lokalizacji.

Targowiska to miejsca integracji społecznej i w kontekście integracji nasuwa mnie się pytanie, o to jak dziś wygląda integracja sąsiedzka na Ochocie?

O w tym obszarze naprawdę dużo się dzieje, mamy 4 Miejsca Aktywności Lokalnej, w których prowadzone są różnego rodzaju zajęcia i warsztaty. Mamy Dni Sąsiada i sąsiedzkie pikniki. Na ochockich targowiskach organizujemy świąteczne gotowania, tuż za nami Wietnamski Nowy Rok na Rynku Włodarzy i wspólne gotowanie ich potraw narodowych, trochę wcześniej było bożonarodzeniowe gotowanie na Zieleniaku. A przed nami gotowanie potraw wielkanocnych na Bazarku przy ul. Mołdawskiej, odbędzie się ono 23 marca w godz. 10.00 – 14.00. Robimy je z udziałem popularnego i kreatywnego kucharza Tomka Jakubiaka. Zapowiada się super menu, gotowane na żywo będą: domowy żurek z wieprzowymi klopsikami, pieczona biała kiełbasa w sosie piwno-cebulowym, jajka w sosie chrzanowym z maślankowym puree i maślane ciasteczka – kurczaczki. Jednym słowem pycha!

Na Ochocie wiele się dzieje, gdy spojrzymy na wydarzenia kulturalne. Zbliżają się Święta Wielkanocne, jakie aktywności w związku tym planuje Dzielnica?

Mamy na Ochocie swoją tradycję, siódmy raz organizowane będzie Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących. W tym roku zapraszamy na Śniadanie Wielkanocne do Szkoły Podstawowej nr 61, ul. Białobrzeska 27, w Niedzielę Wielkanocną dnia 31 marca o godz. 10.00. Z zaproszenia może skorzystać każdy, kto w terminie 18-28 marca, w godz. 10.00-14.00 odbierze bezpłatne zaproszenie z Fundacji Pomocy Społecznej EVA, ul. Białobrzeska 5, tel. 730 052 440. Dzień wcześniej zapraszam na wspólne ochockie gotowanie świątecznych potraw. Spotykamy się również w SP 61 i w godz. 10.00-13.00 wspólnie z chętnymi mieszkańcami robić będziemy sałatkę jarzynową i zdobić maślane ciasteczka. Zapraszamy do pomocy wszystkich, jajka do świątecznego żurku same się przecież nie obiorą.

Spójrzmy w przyszłość dalszą niż tylko miesiąc. W jakim kierunku powinna rozwijać się dzielnica w przyszłej kadencji?

Jest trochę priorytetów istotnych i zapowiadanych już w tej kadencji. Kilka z nich dotyczy oświaty. Mieszkańcy postulują o przedszkole na Włodarzewskiej, niezbędna jest już rozbiórka i budowa nowej hali dla MOS-u, ważna budowa hali sportowej przy SP 97. Na remonty czeka jeszcze wiele ulic na Ochocie, planowane to dalsza cześć ul. Lirowej i ul. Pruszkowska. Chcemy zadaszyć Targowisko Zieleniak i urządzić 2 nowe skwery przy ul. Bitwy Warszawskiej oraz Skorochód Majewskiego. Na modernizację czeka Staw w Parku Malickiego, a to tylko największe zaplanowane.

Chciałaby Pani dalej kierować rozwojem dzielnicy?

Tu odpowiem bez fałszywej skromności – tak. Zbudowaliśmy zespół, który ma pomysł na Ochotę i chęć na działanie dla dobra mieszkańców i rozwój dzielnicy. Dlatego nieustannie przekonujemy, że oddanie głosu na jedyny niepartyjny Komitet Lokalny Zawsze z Ochotą ma sens. Jesteśmy stąd, znamy dzielnicę i potrzeby mieszkających w niej ludzi. Oddajcie Państwo na nas głos, razem możemy zrobić więcej!

 

FOT. UD Ochota

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda