mobile

Marsz Pamięci Rzezi Woli

W rocznicę wydarzeń Rzezi Woli, 5 sierpnia, oddano hołd pamięci blisko 60 tysięcy mieszkańców woli zamordowanych przez Niemców.

inf. prasowa
Marsz Pamięci Rzezi Woli

Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, Hitler wydał rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta. Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców, ruszył przemarsz mieszkańców i uczestników spotkania na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Kilka ulic dalej, także 5 sierpnia, złożono kwiaty w miejscu dawnego obozu „Gęsiówka" przy obecnej ul. Anielewicza, którego więźniów uwolnił batalion „Zośka". Finał Marszu Pamięci nastąpił w alei głównej parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci białych pylonów z wypisanymi nazwiskami poległych, jest wieczorami podświetlana, symbolizuje znicz stając się sposobem złożenia hołdu ofiarom.

Na zakończenie Marszu głos zabrała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Przywołujemy pamięć o rzezi Woli, jednego z najbardziej haniebnych epizodów w historii II wojny światowej – powiedziała. - Los Woli złowieszczo zapowiadał zagładę Warszawy i śmierć kolejnych mieszkańców stolicy. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o terrorze tych sierpniowych dni, zagładzie i cierpieniu mieszkańców Warszawy – dodała Renata Kaznowska.

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda