mobile

Mazowiecki Menedżer Kultury 2023

Anna Grędzińska, Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, zwyciężyła w konkursie "Mazowiecki Menedżer Kultury" w kategorii I, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Marcin Kalicki
Mazowiecki Menedżer Kultury 2023

Kategoria I konkursu była skierowana do menedżerek i menedżerów instytucji kultury, dla których organizatorem są: naczelne lub centralne organy państwowe, Samorząd Województwa Mazowieckiego lub miasta liczące powyżej 100 000 mieszkańców.

"W kategorii I nagrodę otrzymuje Anna Grędzińska, Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, za mistrzowskie przeprowadzenie instytucji przez proces zmiany, która doprowadziła do usprawnienia procesu komunikacji wewnętrznej, transparentności podejmowanych działań, zbudowania poczucia zaufania i solidarności wśród pracowników oraz pełnego wykorzystania ich potencjału, przy jednoczesnym zadbaniu o komfort ich pracy. Za podejmowanie wyzwań i kształtowanie swojej postawy liderskiej w odpowiedzi na te wyzwania oraz dzięki procesowi samodoskonalenia zawodowego, a także za prowadzenie instytucji i filii, skupiających ludzi z pasją, którzy działają w dialogu z mieszkańcami i innymi lokalnymi podmiotami" – podała w uzasadnieniu Kapituła Konkursu.

Dla Anny Grędzińskiej rok 2023 był trzynastym na zajmowanym stanowisku, ale nie był to rok pechowy. – Kiedy obejmowałam funkcję dyrektora w 2010 roku, wolska sieć liczyła osiemnaście filii i stuosobowy zespół. W tym czasie placówki biblioteczne zostały sprofilowane, co oznacza, że  – oprócz literatury pięknej i popularnonaukowej – dodatkowo w rozszerzonym zakresie gromadzą zbiory w wybranych tematach. Od tego czasu obserwujemy pozytywny odbiór czytelników i wzrost popularności naszej Biblioteki. Byliśmy i chyba jesteśmy w Warszawie jedyną biblioteką, która w ten sposób oferuje zbiory czytelnikom. Możemy poszczycić się: Fantasmagorią, Klubem Podróżnika, Ekoteką, Kącikiem Smakosza, Komiksowem, Biblioteczną Strefą Gier oraz Poliglotką – wymienia Anna Grędzińska.

W 2018 roku na Odolanach, które były wolską pustynią kulturalną, Biblioteka otworzyła dziewiętnastą filię o wdzięcznej, wpisującej się w miejsce nazwie Odolanka. – Wszystkie nasze placówki, strona www i wydarzenia systematycznie są przystosowywane i zyskują funkcjonalność, aby nikogo nie wykluczać, szczególnie osób z niepełnosprawnościami – mówi Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.  

Obecnie Biblioteka na Woli to dziewiętnaście placówek bibliotecznych i osiemdziesięcioosobowy zespół. Jak zmieniały się przez ostatnie lata wolskie placówki? – Rozpoczęcie zmian i realizowanie mojej wizji biblioteki poprzedziłam przygotowaniem strategii działania dla naszej instytucji. Dość dobrze znałam zasoby instytucji, jej mocne i słabe strony. Wiedziałam, w jakim kierunku chcę podążać i jakie zmiany są konieczne. Znałam cel, ale drogę do niego budowałam wspólnie z zespołem. Chciałam, by Biblioteka na Woli była nowoczesna, z bogatym i różnorodnym księgozbiorem, oferowała nowoczesne formy edukacyjne, ale i rozrywkowe np. PlayStation. Zależało mi, aby oferowane usługi pozostawały na wysokim poziomie merytorycznym, dbałam również o wysoki standard obsługi naszych czytelników i użytkowników. Chciałam, by wszystkie te jakości mogły realizować się w atrakcyjnych i komfortowych wnętrzach, spełniających oczekiwania naszych odbiorców – przekonuje dyrektor Grędzińska. – Na przestrzeni lat, metodą prób i błędów, wypracowałam kolejność wprowadzania zmian. Nauczyłam się od zespołu, że wdrażanie zmian wymaga pewnej kolejności. Konieczne jest wcześniejsze zaprezentowanie planu działań zespołowi. Po pierwsze, aby przedyskutować plan i zweryfikować słuszność jego założeń. Proponując zmianę – wolski zespół robi to nieustannie i jedyne, co u nas pewne, to ciągła zmiana – warto zachować otwartość na drugiego człowieka i elastyczność w przyjmowaniu innego punktu widzenia. Po drugie, istotne jest, aby pracownicy partycypowali w pomyśle, czuli się jego częścią i byli zaangażowani w projekt. Wprowadzenie zmian wymagało dużego wsparcia finansowego. To również było moje zadanie, aby przekonać Radę i Zarząd do finansowego wspierania naszych inicjatyw – dodała.

Wszystkie te zmiany zostały dostrzeżone nie tylko przez czytelników, ale także wiele instytucji, które przyznały wolskiej placówce wiele prestiżowych nagród i dyplomów. Na początku 2023 roku Biblioteka otrzymała puchar i dyplom za zajęcie III miejsca w akcji „Gorączka Złota”. Zebrano wówczas wspólnie z mieszkańcami 26 kg monet dla potrzebujących.  

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola, jako pierwsza instytucja kultury, tego typu otrzymała prestiżową Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, która wręczana jest osobom lub zespołom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i promocję stolicy. Wyróżnienie na uroczystej Sesji Rady m. st. Warszawy 31 lipca 2023 roku odebrały Anna Grędzińska wraz z zastępczynią Agnieszką Gołębiewską.

Ubiegłe dwanaście miesięcy były także szczególne z innego powodu. Biblioteka na Woli obchodziła jubileusz 90-lecia. Gratulacje, podziękowania, dyplomy i życzenia popłynęły na ręce dyrektor Grędzińskiej nie tylko z całej Warszawy, Mazowsza, ale i reszty Polski. Medal Pamiątkowy Pro Masovia, za wybitne zasługi Biblioteki na rzecz województwa nadał jej Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Za mój największy sukces uważam stworzenie wspaniałego, wyjątkowego, wielobarwnego i zaangażowanego zespołu o szerokich kompetencjach zawodowych. Najważniejsi są ludzie. Zespół osób, z którymi mam ogromną przyjemność pracować, jest moją podporą, inspiruje mnie i sprawia, że chcę być lepszym człowiekiem, odpowiedzialnym i sprawczym szefem. Moją rolą jest dbanie o dobrostan pracowników. Ten aspekt jest wielopłaszczyznowy, począwszy od dobrych warunków pracy – zadbane, nowoczesne przestrzenie i nowoczesny sprzęt do pracy, przez stworzenie elastycznego czasu pracy, przy jednoczesnym zagwarantowaniu optymalnego dostępu użytkownikom do naszych filii, w tym wprowadzenie w wakacje jednej zmiany, gdzie we wtorki i piątki kończymy pracę o 16.00, kończąc na dobrostanie materialnym zespołu, zadbanie o godziwe zarobki i motywujący system wynagradzania. Od kilku lat wszystkie wymienione aspekty są przedmiotem mojej troski i mówię o tym z dumą – powiedziała Anna Grędzińska i zapowiada, że to jeszcze nie koniec inicjatyw, które zachęcą mieszkańców do odwiedzania wolskich bibliotek. – Moim celem jest wykorzystanie potencjału instytucji i zespołu w tworzeniu wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie Warszawy, miejsca, które przyciąga bogatą, uszytą na miarę ofertą. Ofertę, którą proponujemy, tworzymy w ramach współpracy z mieszkańcami, wolontariuszami, stowarzyszeniami i jednostkami miejskimi. Dokładamy wszelkich starań, aby działania biblioteki były na wysokim poziomie. Realizacja tego celu przełoży się na wysoką ocenę mieszkańców i osób korzystających.

Fot. dzięki uprzejmości Jolanta Suszko-Adamczewska Photography

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda