mobile

Metropolia warszawska 2.0

W Dzień Samorządu Terytorialnego, 27 maja, odbyło się spotkanie gospodarzy gmin na temat współpracy Warszawy i okolicznych samorządów w ramach metropolii teraz i w przyszłości.

Bartosz Mielczarczyk/UM Warszawa
TAGI
Metropolia warszawska 2.0

- Wycofanie przez PiS z Sejmu projektu ustawy o ustroju Warszawy to sukces samorządowców i mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w działania i przez wiele miesięcy demonstrowali sprzeciw wobec projektu. Zaangażowaliśmy się we wspólną walkę i zwyciężyliśmy. Pokazaliśmy jedność oraz zaprezentowaliśmy opinii publicznej fakty dotyczące naszej dotychczasowej współpracy w ramach metropolii. Pokazaliśmy, że metropolia działa, a my realizujemy wspólne projekty - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Chcemy budować metropolię warszawską 2.0. Będziemy rozwijać współpracę między radnymi gmin metropolii. Już dziś zapraszam na kongres rad gmin, który odbędzie się jesienią – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Celem spotkania pod hasłem „Metropolia warszawska 2.0” było podjęcie rozmów na temat dalszego harmonijnego rozwoju społeczno-gospodarczego gmin i powiatów metropolii w perspektywie finansowej 2020+. Samorządowcy deklarowali, że chcą budować metropolię, bez skupiania się na zmianach ustrojowych. Mechanizmy współpracy będą tworzone na bazie doświadczeń zdobytych podczas realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z uwzględnieniem poszerzenia do obszaru „warszawskiego stołecznego” NUTS2, który został wydzielony w 2016 r. Ten obszar składający się z 70 gmin będzie podstawą wdrażania funduszy europejskich w perspektywie 2020+ i traktowany jest jako docelowe ustalenie granic przebiegu Obszaru Metropolitalnego Warszawy. 

#MetropoliaDziała

Samorządowcy podkreślali podczas spotkania, że metropolia działa i są realizowane wspólne inwestycje i projekty podnoszące jakość usług dostarczanych mieszkańcom metropolii. Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie - 18%, Warszawa osiągnęła 57%. W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Realizujemy wspólnie m.in. inwestycje w parkingi P+R, trasy rowerowe czy wspólną promocję gospodarczą firm. W 2007 r. wprowadziliśmy „Wspólny Bilet”. Dziś w systemie transportu metropolitalnego mamy 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%. W ramach współpracy z okolicznymi gminami w zakresie wspólnego systemu komunikacyjnego od 1 czerwca 2017 r. wprowadzimy udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej: tańsze bilety dla podróżujących w 1. i 2. strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz 3-dniowe dla turystów. – Pamiętajmy również o tym, że gminy na Mazowszu mają najlepszą edukację. Bo mamy „transfer” edukacyjny, właśnie dzięki transportowi publicznemu, nasza młodzież jest mobilna i uczy się w dużych ośrodkach edukacyjnych jak na przykład Warszawa – podkreślał Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

 

#NICoNASbezNAS – referendalne działania gmin

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Projekt został wycofany po protestach samorządowców i mieszkańców. Samorządowcy podejmowali liczne uchwały wyrażające sprzeciw wobec planowanej zmiany ustroju. Pierwsze referendum odbyło się w Legionowie, gdzie 26 marca przy niemal 47% frekwencji aż 94,27% głosujących powiedziało NIE przyłączeniu ich miasta do proponowanej w projekcie "mega Warszawy". Mieszkańcy Nieporętu równie stanowczo wypowiedzieli się na temat projektu w referendum - 96,09% zagłosowało przeciw, „za” było 170 osób, czyli niespełna 4% głosujących. Frekwencja wyniosła 39,5%. Referenda są zaplanowane w Konstancinie-Jeziornie (28 maja), Podkowie Leśnej, Ożarowie Mazowieckim, Wieliszewie (4 czerwca) oraz w Piastowie (11 czerwca).

Mimo, że każdy z samorządów wybiera inną drogę walki o ideę #NICoNASbezNAS nadal mówią jednym głosem, nadal prowadzą codzienne działania na rzecz rozwoju metropolii. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda