mobile
REKLAMA

Miasta wielu religii

Studenckie Koło Naukowe Historyków UW i Muzeum Historii Polski, wydawca książki Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej (pod redakcją: Melchiora Jakubowskiego, Maksymiliana Sasa i Filipa Walczyny) zapraszają na spotkanie poświęcone publikacji z udziałem autorów i prof. Michała Kopczyńskiego (IH UW, MHP). 25. stycznia (środa) o godz. 18.30 w sali 108, w budynku administracyjno-dydaktycznym Wydziału Historycznego UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie)

 

TAGI
Miasta wielu religii

Wydarzenie poświęcone jest publikacji, będącej owocem dwukrotnych objazdów naukowych po terenach zachodniej Ukrainy i Białorusi.

Dawna Rzeczpospolita była państwem wielu religii, a jej wschodnie tereny stanowiły wyjątkową w skali europejskiej mozaikę wyznaniową. Celem wypraw było zbadanie zależności przestrzennych między miejscami wyznań różnych religii i uzyskanie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, m.in. w jakim stopniu lokalizacja świątyni świadczyła o pozycji społecznej grupy; czy istniały jakieś stałe układy, schematy, zróżnicowania geograficzne, czy może wszystko zależało od specyfiki danego miejsca?

Znalezienie wyjaśnień wymagało zobaczenia jak największej liczby miejscowości w celu przeprowadzenia badań komparatystycznych. Książka składa się z dwóch części, jedna dotyczy świątyń dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, druga – wieloreligijnych miast ziem ruskich Korony. Publikacja zawiera sporządzone na jej potrzeby plany miast z zaznaczonymi dawnymi i obecnymi budowlami sakralnymi.

Autorzy tomu postanowili opisać te miejsca w oryginalnym przewodniku po 38 miastach pełnych historii: słynnych, jak Krzemieniec lub Grodno, i tych mniej znanych, jak Złoczów, Jazłowiec czy Widze. Punktem wyjścia opowieści o dziejach tych miejsc i ich mieszkańców jest spojrzenie na relacje dawnych wspólnot religijnych i opisanie różnorodnych zabytków architektury sakralnej, pozostawionych przez te wspólnoty. Książka Miasta wielu religii zachęca czytelników do podobnych podróży. Jest dowodem na to, że „z miast da się czytać, jak z książek”.

Polecamy  recenzję książki na portalu dzieje.pl, prowadzonym przez Muzeum Historii Polski i Polską Agencję Prasową.

 

WSTĘP WOLNY

 

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę. Można ją też zakupić w sklepie online Muzeum oraz w wybranych księgarniach.

 

Dodatkowe informacje:

Maciej Jaworski

Dział Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych

Muzeum Historii Polski

tel. 22 211 90 56

maciej.jaworski@muzhp.pl

 

Kontakt dla mediów:

Biuro Prasowe

Muzeum Historii Polski

tel. 22 211 90 13

biuro.prasowe@muzhp.pl

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda