mobile

Międzynarodowy dzień osób starszych

Dzisiaj, 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Już od niedzieli 27 września w Warszawie odbywa się Warszawski Tydzień Seniora. Zakończy się piknikiem w Ogrodzie Saskim.

Międzynarodowy dzień osób starszych

Jeszcze dzisiaj w Bibliotece Publicznej na Ochocie seniorzy będą mogli spotkać się z lekarzami i dietetykiem, zrobić bezpłatne badania poziomu glukozy, tkanki tłuszczowej i zmierzyć ciśnienie. Kolejny dzień – piątek, 2 października poświęcona będzie filmowi. W programie spotkania z ludźmi filmu i projekcje amatorskich filmów, których autorami są seniorzy, biorący udział w warsztatach filmowych. W sobotę na wycieczki zabytkowym „ogórkiem” po Białołęce i Targówku  zaprasza Fundacja AVE.

Warszawski Tydzień Seniora zakończy się w Ogrodzie Saskim. Tam oprócz wydarzeń kulturalnych, takich jak występy m. in. Teresy Kramarskiej i Wojciech Dąbrowskiego czy warsztatów ze Szkołą Tańca Riwiera seniorzy będą mogli poznać programy i oferty organizacji pozarządowych, domów opieki, przychodni i firm medycznych. Uruchomiony zostanie także Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie senioralna.um.warszawa.pl

Jedna piąta mieszkańców Warszawy to osoby starsze. Jest ich ponad 450 tysięcy. W 2013 roku Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu Warszawa Przyjazna Seniorom. Przed wprowadzeniem Programu przeprowadzono badania, które wykazały, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Najwięcej osób starszych zamieszkiwało Mokotów. Duża liczba seniorów mieszkała także na Pradze Południe, Śródmieściu, Woli, na Bielanach i Targówku. Najmłodsze dzielnice to Rembertów, Wilanów i Wesoła. Przeciętna długość życia w Warszawie wynosi u mężczyzn 75,3 lat natomiast u kobiet, 81,6 lat.
Prace by stolica była bardziej przyjazna najstarszym mieszkańców miasta, Urząd m.st. Warszawy rozpoczął w 2009 roku. W trakcie pracy nad dokumentem ustalono, że głównym problemem seniorów jest ich niska aktywność, zarówno na płaszczyźnie społecznej, zawodowej jak i wynikającej z kwestii zdrowotnej.

Dbając o seniorów Warszawa dołączyła do miast europejskich wprowadzających dobre praktyki sprzyjające zwiększeniu aktywności społecznych osób starszych. Powołano Warszawską Radę Seniorów, której zadaniem jest doradztwo i nadzór dla wybranych działań programu. Rady seniorów powoływane są we wszystkich stołecznych dzielnicach. Podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie wykluczenia cyfrowego seniorów takie jak kursy komputerowe. Tworzone są Punkty Cyfrowego Wsparcia.

Dziewiętnaście placówek Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest dofinansowanych z budżetu miasta. Placówki te skupiają blisko 5 tysięcy słuchaczy.

Stolica, w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej utworzyła pilotażowy program WPEK 60+. Dzięki temu seniorzy mogą korzystać z promocji i ulgowych biletów w teatrach i kinach.

Warszawski Ratusz likwiduje też bariery architektoniczne. W tym celu kupowane są niskopodłogowe autobusy i tramwaje. Od roku 2007 po ulicach jeździ 928 autobusów 212 tramwajów, które dzięki swojej konstrukcji ułatwiają wsiadanie i wysiadanie osobom w podeszłym wieku. Dla osób w wieku powyżej 65 roku życia został wprowadzony bilet seniora. Jego cena to 50 złotych za cały rok. Z tego biletu korzysta około 60000 osób. Osoby, które ukończyły 70 lat z warszawskiej komunikacji korzystają bezpłatnie. Tych jest około 225 tysięcy.

To nie wszystko, jeśli chodzi o najstarszych mieszkańców Warszawy. Dla nich też przewidziane są chociażby bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, czy zajęcia sportowe realizowane w ramach programu Senior Starszy Sprawniejszy.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko