mobile

Miejskie uzdrowisko na dachu galerii

Tężnia solankowa w ogrodzie na dachu białołęckiego centrum handlowego. Pionierska inwestycja Galerii Północnej zostanie otwarta w ostatni weekend kwietnia.

Anna Tomasik
Miejskie uzdrowisko na dachu galerii

Mieszkańcy Tarchomina mają powody do dumy. Wielkimi krokami zbliża się uroczyste otwarcie tężni solankowej. I nie byłoby może w tym nic zadziwiającego, gdyby nie fakt, iż tężnia powstanie… na dachu Galerii Północnej przy ulicy Światowida 17! Miał to być unikatowy projekt w skali kraju. Okazuje się jednak, że będzie to pierwsza na świecie tężnia solankowa na dachu galerii handlowej. Jesteśmy więc pionierami!

Póki co, na dachu Galerii Północnej trwają intensywne prace przy budowie tężni solankowej, która wykonana będzie według tradycyjnej technologii z użyciem drewna i tarniny. I co ważne, spływająca z gałęzi solanka posiadać będzie największą na świecie zawartość jodu, dochodzącą nawet do 140 mg/litr. Dostarczana będzie z uzdrowiskowej miejscowości Zabłocie, z ujęcia „KORONA”.

Drewniana konstrukcja o dość pokaźnych gabarytach, bo licząca 10 metrów wysokości i 4,5 metrów szerokości, pojawi się w ogrodzie o powierzchni 5000 m2.

Za budowę tężni solankowej na dachu Galerii Północnej odpowiada profesjonalna firma zajmująca się stawianiem tego typu obiektów. Inwestycja nie będzie więc w żaden sposób odbiegała od tych, które znajdują się w parkach zdrojowych czy miejscowościach uzdrowiskowych. Takim rozwiązaniem nie może poszczycić się żadna galeria handlowa w Polsce.

Na dachu Galerii Północnej wybudowano również największy w Polsce ogród z naturalną roślinnością, umożliwiający mieszkańcom wypoczynek w otoczeniu natury. Teraz mieszkańcy będą mieli namiastkę uzdrowiska na Tarchominie.

Uroczyste otwarcie tężni dla gości galerii zaplanowano w sobotę, 27 kwietnia, o godz. 13:30. Na odwiedzających w tym dniu najnowszą inwestycję galerii czekać będzie specjalny upominek w postaci leczniczej solanki, którą będzie można wykorzystać w domu.

Budowa tężni jest pierwszą inwestycją z planowanej na 2019 rok rozbudowy infrastruktury Galerii Północnej.

 

Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik, materiały prasowe

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda