mobile

Mini uzdrowisko na Tarchominie

Jednym z projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego na rok 2019 jest budowa niewielkiej tężnii solankowej w Parku Picassa.

Anna Tomasik
TAGI
Mini uzdrowisko na Tarchominie

Drewniana konstrukcja pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka, wydzielając mikroelementy, pełni rolę ogromnego inhalatora w kurortach uzdrowiskowych. Tężnie kojarzone jeszcze do niedawna głównie z uzdrowiskami w Ciechocinku i Konstancin-Jeziorna coraz częściej pojawiają się w innych rejonach Polski. Pierwsza miejska tężnia w stolicy pojawiła się w ubiegłym roku na Marysinie Wawerskim. Kolejne pojawią się wkrótce m.in.: na pl. Hallera na Pradze, w parku Wiecha na Targówku i w parku Szymańskiego na Woli. Nic więc dziwnego, że i mieszkańcom osiedla Tarchomin, położonego w zachodniej części Białołęki, marzy się tężnia solankowa.

Mini uzdrowisko z tężnią solankową stanie się prestiżową atrakcją dzielnicy, zintegruje sąsiadów, pozwoli na ciekawe spędzenie wolnego czasu, poprawi jakość zdrowia. Mikroklimat tworzony przez tężnie jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Doświadczenia innych dzielnic m.in. Wawra, Pragi czy Ursynowa dowiodły, że podobne, nieduże konstrukcje mają świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Tężnia solankowa wytwarza mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania – uzasadniają realizację projektu jego autorzy, Anna Dragan-Babraj i Piotr Babraj.

Projekt budowy tężni solankowej w Parku Picassa ma na celu promocję zdrowia. Zakłada również postawienie wokół tężni ławek parkowych z oparciem, koszy na śmieci i stojaka na rowery.

 

Anna Tomasik


 


 


 


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda