mobile
REKLAMA

Młoda sztuka się bawi

Najzdolniejsi młodzi artyści udowadniają, że zabawa to nieodłączny element harmonijnego rozwoju. Ich prace można już oglądać na wystawie w salonie wystawowym Marchand, która zakończy się Aukcją Młodej Sztuki 23 maja.

Karolina Brola
TAGI
Młoda sztuka się bawi

Zarówno sztuka, jak i zabawa bywają niedoceniane i postrzegane jako strata czasu, jednak trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Obie formy aktywności harmonijnie łączą się w pracach z oferty majowej Aukcji Młodej Sztuki. „Na biegunach” Joanny Sułek-Malinowskiej przedstawia dziewczynkę w żółtej sukience dosiadającą drewnianego, różowego rumaka. „Wspomnienie” Magdaleny Szyszkowskiej ukazuje dwie małe elegantki; jedna z nich również zajęła miejsce na grzbiecie konika na biegunach. Krój sukienek dziewczynek, jasne skarpetki zestawione z lakierkami i czarno biała kolorystyka pracy sprawiają wrażenie, że jest to stara fotografa, zgodnie z sugestią tytułu – wspomnienie minionych czasów. W świecie skupionym na przygotowywaniu młodych ludzi do wyzwań pracy zawodowej poprzez liczne zajęcia dodatkowe i korepetycje nie dziwi mnogość obrazów przedstawiających bawiące się dzieci. Artyści dają w ten sposób wyraz tęsknocie do beztroski i bezpretensjonalnych relacji. Ich prace to refleksja na temat współczesnego społeczeństwa, w którym dzieci mają coraz mniej czasu wolnego, a ich zabawy często ograniczają się do gier na urządzeniach elektronicznych. 

Zabawa nie jest jednak wyłącznie domeną homo sapiens.  W „Sportowcach” Zuzanny Jankowskiej dwa lwy i gepard podrzucają piłeczki tenisowe. Niewinne igraszki leżą nawet w ich drapieżnej naturze. W przeciwieństwie do okrutnej cyrkowej tresury tu radość wielkich kotów jest spontaniczna i niewymuszona. Zabawa rozumiana jako przyjemność i rozrywka połączona z odkrywaniem świata oraz tworzeniem silnych więzi z rówieśnikami jest konceptem uniwersalnym. Artyści z powodzeniem są w stanie wyobrazić sobie nawet pozaziemską cywilizację, w której najmłodsi harcują w salonie ku lekkiej konsternacji rodziców. Tak właśnie prezentuje się scena z udziałem  zielonych, żabiokształtnych kosmitów przedstawiona w utrzymanej w komiksowej estetyce „Black and white 2” Marcina Błacha. Na majowej Aukcji Młodej Sztuki pojawią się także prace między innymi takich artystów jak Adam Wątor, Bartłomiej Koter, Aleksandra Kowalczyk czy Jacek Malinowski. Cena wywoławcza każdego obrazu to 500 zł. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny. 

Aukcja Młodej Sztuki: 23 maja 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa
Wystawa obiektów: 4-23 maja 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny
Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:  https://desa.pl/pl/auctions/394/aukcja-mlodej-sztuki-23-maja-2017-godz-19 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko