mobile
REKLAMA

Modele zabytkowych tramwajów, mundur motorniczego…

Na miłośników warszawskiej komunikacji szynowej czeka mnóstwo wrażeń i atrakcji. Dzisiaj swoje podwoje dla zwiedzających otworzyła Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich. Zgromadzone w niej eksponaty mają nie tylko wartość sentymentalną, ale i historyczną.

Anna Tomasik
Modele zabytkowych tramwajów, mundur motorniczego…

Woronicza 27. Pod tym adresem znajduje się Zakład Realizacji Przewozów „Mokotów” R3, zwany powszechnie zajezdnią Mokotów, gdzie stacjonują pojazdy liniowe i większość historycznych warszawskich wagonów. Teraz mieści się tu także Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło wprawdzie 26 marca, ale dla zwiedzających udostępniona została dzisiaj.

Wystarczy przejść przez specjalną bramkę, a dalej już idąc króciutką alejką parkową w otoczeniu iglaków drogę wyznaczają specjalne strzałki.

26 marca 2019 roku to dzień szczególny w ponad 150-letniej historii funkcjonowania warszawskich tramwajów. To również data otwarcia Izby Tradycji Tramwajów Warszawskich – wybrana nieprzypadkowo, bo właśnie tego dnia minęła 111 rocznica uruchomienia tramwajów elektrycznych w stolicy – podkreśla Wojciech Bartelski, prezes TW.

– Prace, które z sukcesem doprowadziły do zawiązania Izby Tradycji Tramwajów Warszawskich, prowadzone były od 2017 roku. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości stanie się ona zalążkiem Muzeum Tramwajów – dodaje.

Mundur motorniczego, kasowniki, fragmenty słupów trakcji, modele zabytkowych tramwajów, wycinki prasowe oraz setki fotografii obrazujących historię tramwajów warszawskich. Wzrok przykuwają modele zabytkowych tramwajów, jak np.: wagon silnikowy typu Lw z 1926 roku (lata eksploatacji: 1949-1968), wagon silnikowy typu A z 1906 roku w wersji z lat 1908-1915 (lata eksploatacji: 1908-1958), wagon silnikowy typu 13N z 1959 roku w wersji fabrycznej oraz letnie i zimowe wagony konne Tow. Belgijskiego (lata eksploatacji: 1881-1908)… Nie lada atrakcję stanowią również tzw. koksowniki, które były nieodłącznym elementem na przystankach komunikacji miejskiej od lat przedwojennych. Stawiano je zawsze podczas dużych mrozów. Można też zobaczyć różne rodzaje maszyn liczących, którymi posługiwano się w biurach MZK i TW. Ale to zaledwie promil tego, co można zobaczyć w Izbie Tradycji Tramwajów Warszawskich. Dla młodego pokolenia to również znakomita lekcja historii tramwajów warszawskich.

Komunikacja szynowa w „pigułce” znalazła się również w specjalnie wydanym przez Spółkę biuletynie.

Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich zaprasza zwiedzających w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w godz. 10.00 – 18.00.

 

Tekst / zdjęcia: Anna Tomasik

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda