mobile

Możesz! - Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier już wkrótce

Spektakle teatralne, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, koncerty. Za kilkanaście dni rusza Warszawski Festiwal Kultury bez Barier. To święto dostępnej kultury dla każdego.

Informacja prasowa/ fot. E. Lach
Możesz! - Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier już wkrótce

- Uporządkowanie i usystematyzowanie w Warszawie działań likwidujących wszelkiego rodzaju bariery w dostępie do kultury, przynosi konkretne efekty. Cieszę się, że nasze instytucje się zmieniają, stają się przyjazne i coraz bardziej dostępne dla wszystkich. Jestem przekonana, że warto kontynuować i wzmacniać te działania – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier odbędzie się w dniach 28 września – 7 października oraz w weekend 12 – 14 października br. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o programie i ofercie kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Hasło tegorocznej edycji to tylko jedno, nie pozostawiające wątpliwości słowo: Możesz! Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują̨: Fundacja Kultury Bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, STUDIO teatrgaleria, Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.

WFKbB jest wielkim świętem dostępnej kultury dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć - każdy może znaleźć coś dla siebie. Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń czekają z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów, spotkań i spacerów.

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego. To co wyróżnia Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier od innych przeglądów i festiwali to fakt, że oferowane przez organizatorów wydarzenia są dostępna dla każdego. Przedstawienia, wystawy, warsztaty dostępne są zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Festiwal jest kontynuacją i rozwinięciem działań prowadzonych w Warszawie od 2008 roku, a zainicjowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący).

W Warszawie systematycznie poprawiana jest dostępność instytucji kultury

Miasto podejmuje działania inwestycyjne podnoszące dostępność instytucji. Wśród nich można wyróżnić: nowe inwestycje - zabezpieczenie potrzeb osób z niepełnosprawnościami przez stosowanie aktualnych przepisów prawa i projektowanie uniwersalne oraz modernizacje istniejących budynków, często zabytkowych - działania poprawiające dostępność poprzez dostosowanie do aktualnych przepisów (m.in. montaż podnośników, wind, zwiększanie powierzchni manewrowych, oznakowania).

Przykłady modernizacji to te zrealizowane w Teatrze Kwadrat, Teatrze Roma, Teatrze Powszechnym, Domu Spotkań z Historią, Teatrze Studio, czy zakończoną w tym roku modernizację małej sceny Teatru Dramatycznego. Dzięki inwestycjom w ostatnich latach w Warszawie powstały nowe instytucje kultury: nowoczesne, otwarte i bez barier, jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum POLIN czy Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Dobrym przykładem w zakresie udostępnienia obiektu skomplikowanego zarówno pod względem zróżnicowanej formy, stanu technicznego jak i wielkości powierzchni udostępnianej zwiedzającym jest modernizacja siedziby głównej Muzeum Warszawy. Jedenaście zabytkowych kamienic jest teraz prawie w 100 procentach dostępnych. Podobny efekt spodziewany jest w remontowanej właśnie siedzibie Teatru Baj czy w Pałacyku Konopackiego, przyszłej filii domu kultury „Praga”.

W stolicy w 2017 roku został powołany pełnomocnik do spraw dostępności, który czuwa nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi. Wyznaczone zostały także standardy dostępności dla m.st. Warszawy służące planowaniu i projektowaniu przyjaznej przestrzeni publicznej. Prowadzone są prace nad wytycznymi w sprawie dostępności wydarzeń organizowanych w mieście.

W ramach działań mających na celu udostępnianie kultury za ponad 400 tys. zł:

  • przeprowadzono szkolenia skierowane do pracowników instytucji kultury (we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier) z zakresu obsługi widzów z niepełnosprawnością sensoryczną i ruchową (39 instytucji kultury: teatry, muzea, domy kultury), z zakresu obsługi widzów z niepełnosprawnością intelektualną oraz z tworzenia audiodeskrypcji,
  • zakupiono systemy do audiodeskrypcji z opcją systemu FM dla osób słabosłyszących oraz pętle indukcyjne do kas dla 13 instytucji kultury (we współpracy z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych),
  • pod koniec 2017 r. ok. 70 spektakli z repertuaru warszawskich teatrów zostało opatrzonych audiodeskrypcją.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, instytucje kultury tworzą na swoich stronach internetowych zakładki „bez barier”, w których można znaleźć informacje o: sposobie dotarcia do instytucji, dostępności dla poszczególnych grup niepełnosprawnych, aktualnej ofercie kulturalnej oraz kontakt do „lidera dostępności” w instytucji.

Festiwal jest realizowany z pomocą finansową miasta stołecznego Warszawy.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: www.wfkbb.pl

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda