mobile

Mural na stacji Warszawa Wschodnia upamiętniający Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości Polski

PKP Polskie Linie Kolejowe stworzyły mural na stacji Warszawa Wschodnia, aby uczcić Romana Dmowskiego, kluczową postać w procesie uzyskania niepodległości przez Polskę. Mural znajduje się w przejściu podziemnym dostępnym dla podróżnych przy ul. Kijowskiej i przedstawia portret Dmowskiego oraz sentencję z jego przesłaniem dla Polaków, a projekt został zrealizowany dzięki środkom i inicjatywie tej spółki kolejowej

Aleksandra Żochowska
TAGI
Mural na stacji Warszawa Wschodnia upamiętniający Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości Polski

PKP Polskie Linie Kolejowe stworzyły mural na stacji Warszawa Wschodnia, upamiętniając Romana Dmowskiego, który jest uważany za jednego z ważnych twórców niepodległości Polski. Na ścianie, w przejściu podziemnym dostępnym dla podróżnych przy ul. Kijowskiej, umieszczono portret tego patrioty wraz z przesłaniem skierowanym do Polaków. Projekt powstał dzięki inicjatywie i funduszom spółki kolejowej.

Na muralu przedstawiono Romana Dmowskiego, a w tle umieszczono współczesny widok Warszawy wraz z symbolem Polski Walczącej. Sentencja działacza narodowego brzmi: "Należy być "Nowoczesnymi Polakami", którzy rozumieją zarówno narodziną Nowej Polski, jak i cały mechanizm dzisiejszego świata."

Widoczne na muralu słowa Romana Dmowskiego są szczególnie aktualne dzisiaj, gdyż jesteśmy świadkami dynamicznych zmian. Kolej ma tu oczywiście szczególny swój udział, gdyż rozwój jaki ze sobą niesie wpisuje się w dynamikę rozwoju naszego państwa oraz świata. Łączymy ludzi, budujemy komunikacyjne mosty i przybliżamy Polaków, niwelując wszelkie odległości. Stajemy się więc wykonawcami niejako testamentu, który zostawił nam Roman Dmowski, a który każdego dnia będziemy czytać w tym miejscu – podróżując do szkoły czy pracy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Powstanie muralu na stacji Warszawa Wschodnia, upamiętniającego Romana Dmowskiego, ma swoje korzenie w jego związkach z miejscem urodzenia, Kamionkiem, które obecnie stanowi część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. W roku 2020 stacja kolejowa Warszawa Wschodnia została nazwana imieniem Romana Dmowskiego podczas uroczystości.

Mural jest dostępny dla pasażerów przemieszczających się na stacji Warszawa Wschodnia, w przejściu prowadzącym na perony zlokalizowanym od strony ul. Kijowskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe podkreślają, że mural nie tylko upiększa przestrzeń tunelu, ale także stanowi zachętę do odkrywania historii Polski oraz ludzi, którzy przyczynili się do jej niepodległości.

Prace nad 8-metrowym dziełem, które zostało namalowane na 7 oddzielnych panelach, trwały przez wiele miesięcy. Artystka, Izabela Siemiątkowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przywiązała szczególną uwagę, aby oddać pełną głębię i znaczenie postaci historycznej. Wizerunek Romana Dmowskiego został przedstawiony w charakterystycznej pozie z wyrazistym profilem.

Inicjatywa stworzenia muralu jest częścią działań PLK związanych z pielęgnowaniem historii i troską o dziedzictwo narodowe. Podobne projekty zostały zrealizowane, między innymi, w przejściu podziemnym na stacji Czechowice-Dziedzice, gdzie murale ozdobiły ściany obiektu, odnosząc się do historii kolei, miasta i regionu. Prace te zostały przeprowadzone przez lokalną artystkę.

fot. Anna Znajewska-Pawluk / PKP PLK

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda