mobile
REKLAMA

Mural na Woli już powstał!

3 osoby, 6 dni, 180 m2 powierzchni i ponad 15 tys. zł - to statystyki nowego wolskiego muralu poświęconego pamięci o ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego. Dzieło wykonano na ścianie przedwojennej kamienicy przy ul. Płockiej 41.

Urząd Dzielnicy Wola/Mariusz Gruza
TAGI
Mural na Woli już powstał!

Mural, który zdobi ścianę kamienicy na rogu ul. Płockiej i Górczewskiej to efekt konkursu na projekt i wykonanie muralu o tematyce "Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy". Konkurs organizowany był w ramach Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy przez Wolskie Centrum Kultury i Urząd Dzielnicy Wola.

- Do konkursu nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń a wybór najlepszego projektu nie należał do prostych - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola. - W końcu jury, złożone z grafików, historyków i varsavianistów zdecydowało się przyznać główna nagrodę młodemu malarzowi i fotografikowi Damianowi Kwiatkowskiemu. Artysta otrzymał nagrodę pieniężną oraz środki finansowe na wykonanie muralu - dodaje.

Projekt w bardzo atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje życie Warszawy w czasie wojny. W sylwetkę powstańca wkomponowane zostały sceny z życia codziennego mieszkańców powstańczej Warszawy. Stylistycznie praca przypomina plakat i komiks, przez co jest zrozumiała i trafia z przekazem zarówno do starszych mieszkańców, jak i do młodzieży.

Laureat konkursu, Damian Kwiatkowski, zajmuje się m. in. fotografiką i malarstwem, jednak jego głównym medium jest szablon. Dzięki niemu w ręcznie wyciętych matrycach łączy fotograficzny realizm z graficznymi efektami. Od lat pasjonuje się Powstaniem Warszawskim, które jest dla niego doskonałym tematem malarskim. W swoim muralu pokazał jednak nie tylko tragiczną stronę Powstania, ale także szereg postaw, które wojna wymusiła na Warszawiakach.

Sceny ukazujące codzienne życie powstańczej Warszawy, zostały zaprojektowane na podstawie autentycznych fotografii z czasów Powstania Warszawskiego.

Trzyosobowa ekipa pod kierownictwem Damiana Kwiatkowskiego pracowała nad muralem przez sześć dni. Efekt ich pracy można już podziwiać na ścianie kamienicy przy ul. Płockiej 41. Miejsce wykonania dzieła nie jest przypadkowe. - Tędy przebiegała droga, którą Niemcy prowadzili na egzekucję okolicznych mieszkańców oraz personel i pacjentów Szpitala Wolskiego - mówi Mariusz Budziszewski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola. - Chcieliśmy dzięki temu uczcić ludzi, którzy 70 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością - dodaje.

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko