mobile

Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego ma szansę powstać w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51. Pozytywną opinię w tej sprawie podjęła Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Informacja prasowa/ fot. Adrian Grycuk - wikimedia
Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów

Sejmikowi radni z Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu pozytywnie zaopiniowali projekt zgody na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51 na rzecz Muzeum Getta Warszawskiego.
- To dawny przedwojenny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów, który funkcjonował tam na przełomie XIX i XX wieku. Pracownikiem szpitala w latach 1905-1912 był Janusz Korczak, a na początku lat 30-tych ubiegłego wieku budynek szpitalny został przejęty przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu.
W tym miejscu po II wojnie Światowej znajdował się szpital dla dzieci chorych zakaźnie. W ostatnich latach placówka została połączona ze Szpitalem Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, dokąd stopniowo przenoszono wszystkie oddział.

W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do samorządu województwa o wydzierżawienie dawnego szpitala i utworzenie tam Muzeum Getta Warszawskiego.
- To budynek o pięknej i długiej historii, który musi służyć warszawiakom. Pomysł zlokalizowania tam Muzeum Getta Warszawskiego jest jak najbardziej na miejscu. Przypomnijmy, że to właśnie w tym szpitalu ratowano żydowskie dzieci z Getta Warszawskiego podczas epidemii tyfusu na początku lat 40-tych ubiegłego wieku. Cieszę się że ten budynek przestanie straszyć i zostanie zagospodarowany zgodnie z wolą warszawiaków i konserwatora zabytków – mówi radny Strzałkowski.

Fot. Budynek szpitala, widok od ul. Śliskiej

Fot. By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27809881

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda