mobile

Muzeum polskiej wódki

Na Pradze Północ powstanie pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki, dokumentujące ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania polskiej wódki. Jego ideą jest też promocja „kultury odpowiedzialnej konsumpcji”. Muzeum otrzymało ponad 2,5 miliona złotych z UE. Otwarcie wiosną 2018 roku.

Anna Tomasik
Muzeum polskiej wódki

Ulica Ząbkowska 21/31 – adres doskonale znany starszym mieszkańcom stolicy. Miesciła się tutaj Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Przed wojną produkowano tu spirytus. Okazały i wyjątkowy pod względem architektonicznym budynek z czerwonej cegły i z charakterystycznym kominem wciąż budzi zachwyt i emocje. Potężne okna, a w środku podłoga wyłożona deskami ze starych beczek po alkoholu i wielkie piece wykorzystywane przed laty do destylacji.

Nasz niekwestionowany narodowy trunek i niegdyś jeden z najważniejszych produktów eksportowych uzyskał unijną rejestrację Chronionego Oznaczenia Geograficznego, a w legendarnej fabryce wódek „Koneser” będzie miał swoje muzeum.

Polska Wódka jest jedynym polskim produktem, który śmiało możemy nazwać marką globalną, obecną i znaną na rynkach całego świata. Dlatego zasługuje na szczególny szacunek. Chcemy budować jej pozycję i wartość, edukować jak powstaje, z jakich tradycji się wywodzi i na czym polega jej unikalność – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Muzeum Polskiej Wódki to pięć interaktywnych galerii i kino. Wystawę łączącą multimedialne urządzenia z autentycznymi eksponatami zaprojektowała pracownia Mirosława Nizio. Zwiedzanie rozpocznie się od projekcji 5-minutowego filmu wprowadzający w temat polskiej wódki. Dwie pierwsze galerie muzealne przybliżą historię polskiej wódki od średniowiecza do XIX wieku. W trzeciej galerii poznamy wynaleziony w 1817 roku aparat destylacyjny Pistoriusa, który zrewolucjonizował gorzelnictwo. W czwartej galerii dowiemy się jak polska wódka robiła międzynarodową karierę. Piąta galeria poświęcona będzie recepcji wódki w polskiej kulturze: filmie, książce i poezji. Będzie też taras widokowy, Bar Akademii Wódki i restauracja typu fusion oraz gry i zabawy związane z rytuałami wódczanymi.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko