mobile

Na Boernerowie powstała rzeźba anteny Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej

W dniu 12 maja, na terenie Osiedla Dekada przy ul. Radiowej 23 na warszawskim Boernerowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby, przedstawiającej antenę Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Tym gestem - firma Profbud odpowiedzialna za realizację Dekady – postanowiła uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Informacja prasowa
Na Boernerowie powstała rzeźba anteny Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej

Boernerowo to wyjątkowe miejsce z bogatą historią. To tutaj w pierwszej połowie XX w. powstała Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, która była największą tego typu inwestycją w dwudziestoleciu międzywojennym. Stanowiła ona wówczas nowoczesny środek komunikacji z zagranicą, w tym ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Radiostacja w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju II Rzeczypospolitej oraz jej awansu na arenie międzynarodowej.

Strategiczne znaczenie terenu Boernerowa sprawiło, że we wrześniu 1939 roku odbyły się tu intensywne walki, których ciężar spadł na III batalion 26. Pułku Piechoty, pod dowództwem mjr Jacka Decowskiego. Z tego względu obrona radiostacji i Boernerowa jest jednym z dwóch miejsc w Warszawie nazywanych „Warszawskimi Termopilami”. Po zakończeniu Wojny Obronnej w 1939 roku radiostacja została wykorzystana przez Niemców do nawiązania kontaktu z wojskami stacjonującymi w Europie Zachodniej i jednostkami podwodnymi na Atlantyku. 16 stycznia 1945 roku wojska niemieckie wycofujące swoje oddziały, zdetonowały ładunki wybuchowe, tym samym niszcząc całkowicie największą inwestycję radiotechniczną II RP.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń i historii okolicy, na terenie Osiedla Dekada powstała rzeźba przedstawiająca antenę radiostacji, a także tabliczka, na której pojawił się podpis: Polskim Inżynierom – twórcom transatlantyckiej łączności radiotelegraficznej w 1923 roku – z wyrazami podziwu, szacunku i uznania, bohaterskim obrońcom Warszawy w 1939 roku, poległym w walce z Niemcami, w hołdzie Profbud, Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN. – Wspomaganie istotnych dla lokalnych społeczności inicjatyw stanowi nieodłączony element naszej działalności. Z tego względu, z okazji zbliżającego się 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę postanowiliśmy upamiętnić tę okrągłą rocznicę pamiątkową rzeźbą i tabliczką. W ten sposób chcemy utrwalić pamięć oraz podkreślić dziedzictwo historyczne i kulturowe tego miejsca – komentuje Paweł Malinowski, Prezes Zarządu Profbud.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych – Burmistrz Bemowa Michał Grodzki, członkowie Wspólnoty Radiowa 21 i Stowarzyszenia TRCN (Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej). Uroczystość rozpoczęła się pieśnią wykonaną przez Babicką Orkiestrę Dętą. Po przemówieniach zaproszonych gości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej rzeźby przez Prezesa Profbudu Pawła Malinowskiego, który następnie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w proces powstania rzeźby i tablicy. Tym samym wyraził przekonanie, że jest to ważny moment nie tylko dla samego Boernerowa, ale i całej Warszawy, który z pewnością wpisze się w karty lokalnej historii.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko