mobile

Na Woli powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Planowane Muzeum Getta Warszawskiego powstanie w gmachu dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, pomiędzy ulicami Śliską a Sienną. Jest to jeden z nielicznych budynków zachowanych na terenie getta

Róża Paszkowska
Na Woli powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Getta Warszawskiego powołane zostało zarządzeniem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego dnia 28 lutego bieżącego roku. Jego siedzibą ma być jeden z nielicznych zachowanych, oryginalnych budynków na terytorium getta – dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Placówka medyczna funkcjonowała w gmachu w latach 1878-1942. Dnia 11 września 1942 roku chorych oraz większość personelu wywieziono i zamordowano w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Jeszcze w czasie wojny w budynku ulokowano Klinikę Dziecięcą z ul. Litewskiej, która funkcjonowała tam do Powstania Warszawskiego.

Po wojnie budynki szpitalne, uszkodzone w czasie powstania, zostały odbudowane. Obiekt pełnił różne funkcje, między innymi szpitalne, aż do 2016 roku, kiedy został wystawiony na sprzedaż. W związku z zapotrzebowaniem na siedzibę planowanego muzeum, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do właściciela, Samorządu Województwa Mazowieckiego, o wydzierżawienie obiektu na 30 lat.

Zgodnie z zarządzeniem ministra, podstawowym celem działania muzeum jest edukacja oraz upowszechnianie wiedzy o historii getta, jako elementu programu zagłady Żydów, realizowanego przez III Rzeszę Niemiecką. W ramach swojej działalności muzeum stworzy nie tylko przestrzeń wystawienniczą, ale także ośrodek badań naukowych. Pracownicy instytucji zajmować się będą historią Żydów w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. Prowadzone mają być badania nad Zagładą Żydów, przeprowadzaną przez niemieckie wojska hitlerowskie. Badania instytutu dotyczyć mają także powojennych losów Żydów polskich. Wśród uwzględnionych w zarządzeniu przedmiotów działalności muzeum wymieniono także opiekę nad zabytkowym budynkiem oraz działalność mającą na celu podtrzymywanie pamięci o jego fundatorach – żydowskiej rodzinie Bersohnów i Baumanów.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda