mobile

Nadwiślanych ptaków blask

W ostatni dzień roku, bulwar gen. G.S. Pattona rozbłyśnie nie tylko od zimnych ogni, ale także światłami neonowych ptaków. Kolejna odsłona Nadwiślańskiej Galerii Świateł poświęcona będzie skrzydlatym bohaterom warszawskich brzegów rzeki. Pokaz świetlny odbędzie się w ramach sylwestrowego wydarzenia „Przełom Roku nad Wisłą”

Informacja prasowa
Nadwiślanych ptaków blask

W najbliższą niedzielę, 31 grudnia, w przeszklonych kubikach na bulwarze przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą, będzie można podziwiać neonowe projekcje. Instalacja została wykonana przez Fundację Art2Business, na zamówienie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Instalacja prezentuje cztery nadwiślańskie ptaki, które jednocześnie są patronami promów i w sezonie letnim przeprawiają pasażerki oraz pasażerów między warszawskimi brzegami: Wilgę, Słonkę, Pliszkę i Dudka. 

– Zapraszamy na spacery brzegiem Wisły. Wiślana Galeria Świateł to wyjątkowa podróż rozświetlonym neonami bulwarem połączony z odniesieniem do Warszawy lat 60. i 70. XX. Całość instalacji oglądać można bezpłatnie całą dobę – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Neonowe instalacje ptaków powstały z materiałów z recyclingu oraz darów natury: starej folii, blach oraz piasku, konarów drzew, kamieni, a nawet pestek ze słonecznika. Część materiałów przyniosła sama rzeka. Instalację stworzyli artyści związani z Fundacją Art2Business: Konrad Gellert oraz Julia Bistuła.

Za jej realizację odpowiada firma Hanak Reklama czerpiąca z dorobku przedsiębiorstwa Reklama, które w czasach PRL oświetlało całą stolicę. Nad Wisłą neony z tej pracowni posiada m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przestrzeń gastronomiczna w Elektrociepłowni Powiśle i sama Dzielnica Wisła.

– Wernisaż wystawy zaplanowany jest na ostatni dzień 2023 roku, na godz. 20:30, podczas wydarzenia Przełom Roku w Dzielnicy Wisła. Dla pierwszych 30 osób, które wstawią na swoje media społecznościowe zdjęcie wystawy oznaczone hasztagami: #DzielnicaWisła oraz #ZZW przygotowane zostały upominki: plakaty ptaków autorstwa Oli Jasionowskiej – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły – Pierwotnie w przestrzeni publicznej neony miały zastosowanie nie jako reklamy, ale jako dekoracje urozmaicające stolicę po zmroku. Tak powstał nieodłączny element elewacji i budynków. Właśnie do tej tradycji nawiązujemy w Dzielnicy Wisła.

Świetlnym instalacjom ptaków towarzyszy wystawa archiwalnych warszawskich pocztówek ze stołecznymi neonami. Za dobór fotografii do ekspozycji odpowiada Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów, która we współpracy Zarządem Zieleni m.st. Warszawy realizuje kolejną wystawę opowiadającą historię Warszawy. Tym razem wyselekcjonowane zostały pocztówki, które utrwaliły neony z lat 60. i 70. XX wieku.

Reklamy na elewacjach budynków z zastosowaniem neonu pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym. Trudno stwierdzić, gdzie dokładnie pojawił się pierwszy neon w naszym kraju, ale miało to miejsce w połowie lat 20. XX wieku. W Warszawie była to butelka pewnego trunku, która w 1926 roku pojawiła się na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. „Neonowy rozkwit” w powojennej Warszawie przypadł na lata 60. i 70. ubiegłego stulecia. 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda