mobile

Nadzieja i odpowiedzialność, czyli Donald Tusk o Konstytucji, Europie i… o politycznych przeciwnikach

3 maja w auli Auditorium Maximum na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, za sprawą Liberté! i Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego UW odbyło się uroczyste spotkanie – wykład przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Już po godzinie 12-ej pojawili się pierwsi goście (wcześniej zarejestrowani na wydarzenie) Ze względu na pojemność sali (800 miejsc), na zewnątrz budynku ustawiono telebimy transmitujące przebieg spotkania.

Katarzyna Kałaska
TAGI
Nadzieja i odpowiedzialność, czyli Donald Tusk o Konstytucji, Europie i… o politycznych przeciwnikach

Wśród obecnych znaleźli się m.in. G. Schetyna, E. Kopacz, R. Thun, K. Lubnauer, H. Gronkiewicz – Waltz, A. Dulkiewicz, A. Michnik, czy były prezes Trybunału Konstytucyjnego A. Rzepliński. Ponadto widoczni byli przedstawiciele tzw. ulicznej opozycji, nierzadko w t-shirt’ach z napisem KONSTYTUCJA.

Zebranych powitał rektor UW, prof. dr. hab. Marcin Pałys. Poinformował, że przyczynkiem do zorganizowania wykładu stały się trzy rocznice: rocznica Konstytucji 3 maja, przełomowych wyborów 89’ i 15-lecia wstąpienia Polski do UE.

Następnie jako support – jak sam siebie określił, głos zabrał Leszek Jażdżewski redaktor naczelny Lieberté!

Naszkicował historyczne losy kraju, wplatając w nie moment ustanowienia Konstytucji, zniknięcie Polski z mapy świata, klimat społeczny i polityczny w sytuacji, gdy jak stwierdził: „Narodzinom nowoczesnego świata przyglądaliśmy się przez cały wiek XIX jakby zza szyby. W państwie niesuwerennym, w którym kolejne rocznice Konstytucji 3 maja były okazją do wyrażenia opowieści o Polsce (…) Naszym głównym tematem było bić, albo się nie bić. I to pytanie zdominowało naszą kulturę nowoczesną, współczesną, wiek XIX, wiek XX. (…) Ten aparat kulturowy, który mamy jest przystosowany do walki o niepodległość, a nie do końca do tego, aby w sposób świadomy z niej korzystać…”

Sporo uwagi Jażdżewski poświęcił roli kościoła (przywołując postać T. Konwickiego i jego poglądy dotyczące tej instytucji), punktując obecne problemy, głównie skandale obyczajowe (pedofilia), sprawy majątkowe. Grupą godną uwagi i „źródłem nadziei” okrzyknął Polki – uczestniczki czarnych protestów, zaangażowane obywatelki; siłę napędową „ przyspieszonych zmian obyczajowych” i zapowiedź „liberalnej rewolucji”.

Następnie na scenie pojawił się człowiek, na którego wykład wszyscy obecni na sali, jak i tłumnie zebrani przed budynkiem oczekiwali. Wyposażony w notatki, ale i w jak sam ujął „bohaterkę dzisiejszego dnia” – Konstytucję. Po powitaniu powiedział: „rację mają Ci, którzy uważają że jako szef Rady Europejskiej nie powinienem angażować się w kampanię polityczną jakiejś wybranej partii politycznej,(…) ale jest moim prawem i obowiązkiem (…)wspierać europejczyków w każdym kraju UE (…), aby ludzi łączyć, a nie dzielić.”

 

Przewodniczący złożył hołd niedawno zmarłemu Profesorowi Karolowi Modzelewskiemu.

Następnie przywołał czasy młodości politycznej, udział w nielegalnych manifestacjach; wpływ współtworzenia razem z Lechem Bądkowskim inicjatywy - Klub Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja. Jak stwierdził, od Bądkowskiego nauczył się wtedy myślenia w kategoriach iż „nawet w samym środku rewolucji, w tym całym ogniu emocji, jakie wyzwalała Solidarność w roku 80 i 81, musimy pamiętać o tym, że Polska będzie kiedyś wolna i niepodległa. I że (…) trzeba będzie ustrój tak konstruować, aby był akceptowalny dla wszystkich, lub chociaż prawie wszystkich obywateli (…) Polska jest jedna, każdy kto podejmuje walkę o inną przyszłość musi mieć w sercu i w głowie myśl o tym, jak z Ojczyzny zrobić dom dla wszystkich, a nie dla wybranych…”

Tusk operując dzisiejszą perspektywą uznał że nasza Konstytucja nie była postępowa, ale wówczas dawała nadzieję na zmianę status quo – podzielonego kraju, społecznej depresji, poczucia niesprawiedliwości. Kierowała nas w stronę wolności, praw obywatelskich, nowoczesności ustrojowej i politycznej.

Następnie Przewodniczący przeszedł do komentowania obecnej sytuacji w kraju, wprowadzając m.in. figurę Targowicy i wskazując na dzisiejsze jej „zastosowanie” w dyskursie politycznym, czy publicystycznym. Mówił o „graniu na narodowych emocjach”, o „przypochlebianiu się”. Piętnował wydarzenia, które sprawiły że ustawa zasadnicza stała się głośną bohaterką ostatnich miesięcy:

Konstytucja nie jest świętością. Można każdą konstytucję zmieniać i poprawiać. Jeśli coś jest święte, to święty jest obowiązek jej przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przez władzę”

Władza raz do roku obchodzi święto Konstytucji, a na co dzień Konstytucję obchodzi”

Te słowa wywołały burzę oklasków.

 

Następnie Tusk mówił o wzajemnym szacunku, o poszanowaniu wolności innych; „o zjednoczeniu w różnorodności”, co jest istotą UE.

Konstytucja i UE mają chronić obywateli przed przewagą silniejszych i możniejszych”

Przestrzegał przed próbą samodzielnego naznaczania się jako centrum Europy. Nawiązał do niedawnych słów Prezesa Kaczyńskiego o „nieprzeszkadzaniu”. Nawoływał do „przeszkadzania i niepopierania” Do szukania i wątpienia.

Wspomniał o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi, ze smogiem. Zaapelował o zwrócenie uwagi na problem nowych technologii, nie tylko w obszarze pracy i zastępowania ludzi przez maszyny, ale także na uzależnienie młodych od wirtualnej rzeczywistości.

 

Po spotkaniu w auli, Przewodniczący wyszedł do tłumu zebranego na terenie kampusu. Tam mówił m.in. o obecnej polityce węglowej Rządu i sprowadzaniu jego z Rosji; a także o niedawnej wycince lasu, gdy rządom PO zarzucano chęć ich prywatyzacji.

Całemu wydarzeniu towarzyszyły owacje na stojąco, wiwaty, okrzyki „zostań z nami”. Przed bramą Uniwersytetu niewielka grupka przeciwników politycznych skandowała swoje hasła.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda