mobile

Nadzorowany przez konserwatora zabytków remont głównej alei w Parku Skaryszewskim przekształci go w historyczny klejnot Warszawy

W Parku Skaryszewskim rozpoczęto remont głównej alei, nadzorowany przez konserwatora zabytków, mający na celu przywrócenie historycznego charakteru parku poprzez zmiany w kształcie alei, nowe latarnie stylizowane na przedwojenny design, oraz usunięcie podziału na dwie części, związanego z rabatami i pomnikiem Armii Czerwonej. Prace realizuje firma Q-REKBUD i planowane jest ich zakończenie do końca pierwszego kwartału 2024 roku

Aleksandra Żochowska
TAGI
Nadzorowany przez konserwatora zabytków remont głównej alei w Parku Skaryszewskim przekształci go w historyczny klejnot Warszawy

W Parku Skaryszewskim rozpoczęto remont głównej alei, który jest nadzorowany przez konserwatora zabytków i planuje się zakończyć go do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Prace te są realizowane wspólnie przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Zarząd Zieleni Warszawa.

Planowane są zmiany w kształcie alei w Parku Skaryszewskim, gdzie większość nawierzchni będzie przepuszczalna dla wody. Jednak ostatni fragment prowadzący do ronda Waszyngtona zostanie wyłożony asfaltem. Szerokość całej alei po zmianach pozostanie stała i wyniesie 11 metrów. Mimo że aleja zostanie nieco zwężona, piesi będą mieli więcej miejsca do spacerowania.

W miejscu obecnych betonowych słupów pojawią się nowe, stylizowane latarnie, które będą nawiązywać do przedwojennego charakteru. Pomimo swojego historycznego wyglądu, oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu.

Po usunięciu starych betonowych latarni, obszar zielony wokół jesionów wyniosłych w głównej alei zostanie rozszerzony, aby stworzyć lepsze warunki życia dla drzew. Kluczowym celem projektu jest ukrycie przewodów zasilających nowe latarnie pod powierzchnią alei spacerowej, minimalizując tym samym potrzebę prac przy drzewach. Te drzewa rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, co powoduje wypiętrzanie krawężników oraz powoduje falowanie i uszkadzanie asfaltu.

Zabytkowy park będzie przywrócony do swojego historycznego wyglądu, a cała aleja główna zostanie przekształcona w jednoprzestrzenny układ. Nie będzie już podziału na dwie mniejsze części, jak to było dotychczas. Rabaty, które pojawiły się w parku w latach 70. wraz z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, zostaną usunięte. Radzieckiego pomnika już tam nie ma, więc teraz podejmuje się kolejny krok w kierunku przywrócenia historycznego charakteru parku.

Prace te są realizowane przez firmę Q-REKBUD, która została wybrana w wyniku przetargu.

fot. ZZW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda