mobile
REKLAMA

Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy

Do 31 stycznia 2017 możemy zgłaszać kandydatów do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

TAGI
Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest prestiżowym wyróżnieniem. Korzenie tradycji przyznawania tej nobilitacji sięgają czasów przedwojennych, kiedy to w latach 1926-38 twórcy byli wyróżniani nagrodą o tej samej nazwie. Zwyczaj ten został przerwany przez wybuch II wojny światowej. W 2008 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała, w formie uchwały, o reaktywowaniu tego wyjątkowego wyróżnienia.

Warto wspomnieć, że pierwszym laureatem przedwojennej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy był najstarszy syn Adama Mickiewicza, Władysław, natomiast ostatnim przed wybuchem wojny Leopold Staff. Tytuł Warszawskiego Twórcy zdobył jako pierwszy Tadeusz Konwicki.

Do Nagrody kandydują książki żyjących autorów, napisane w języku polskim i wydane w 2016 roku.

Propozycje mogą być zgłaszane przez wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz samych czytelników.

Nominacje dotyczą czterech kategorii dzieł literackich. Są to: literatura piękna w postaci prozy, literatura piękna w postaci poezji, literatura dziecięca w postaci tekstu z ilustracjami i varsaviana (edycja warszawska).

Podobnie jak w latach poprzednich najważniejszym i najcenniejszym wyróżnieniem jest tytuł Warszawskiego Twórcy i w tej kategorii brany jest pod uwagę całokształt literackiej twórczości kandydata. Zdobywca tytułu wyłaniany jest przez jury konkursu i uhonorowany zostaje medalem okolicznościowym oraz dyplomem a także niebagatelną nagrodą pieniężną w wysokości aż 100 tysięcy złotych.

Na pulę nagród, została przeznaczona w tym roku łączna kwota 200 tysięcy złotych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają po 20 tysięcy złotych. W kategorii literatura dziecięca nagroda jest równorzędna dla autora tekstu i dla ilustratora.

Fundatorem nagród jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Wydawcy, jak co roku, proszeni są o przysyłanie zgłaszanych przez siebie wydań książek w ośmiu egzemplarzach każdego tytułu.

Zgłoszenia powinny zawierać imię i nazwisko autora tekstu, tytuł książki, nazwę wydawcy, rok wydania, kategorię.

Nominacje do Nagrody mogą być zgłaszane za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego lub pocztą tradycyjną na adres Biuro Kultury Urząd miasta stołecznego Warszawy, 00-095 Warszawa, Pl. Bankowy 2 z dopiskiem „Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy”.

Agata Mościcka


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda