mobile
REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie

W środę, 11 listopada w całej Polsce odbędą się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Oprócz uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego i defilady historycznej na Trakcie Królewskim w Warszawie będzie wiele się działo.

Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie

Narodowe Święto Niepodległości po raz pierwszy obchodzono w 1937 roku. Przywrócono je w 1989 roku. Jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dla mieszkańców stolicy przygotowano szereg okolicznościowych wydarzeń. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

O godzinie 10.18 na 10 Przystanek Niepodległość zaprasza Biblioteka Uniwersytecka przy ulicy Dobrej 56/66. Głównym wydarzeniem święta będzie kryminalna gra miejska „Tajemnice skrytki”. Mogą w niej wziąć udział wszyscy bez względu na wiek. Dla dzieci w wieku 5-12 lat przygotowano przedstawienie teatralne będące adaptacja baśni Kornela Makuszyńskiego, osadzonej w realiach wojny polsko – bolszewickiej w roku 1920. Bohaterem jest Wicek, warszawski sierota, który kocha swoje miasto i ojczyznę, a dzięki własnej uczciwości i dobroci otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne. Wstęp na wystawę „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” 11 listopada jest bezpłatny. Jedną z atrakcji będzie też tzw. „Bostonka” − ręczna maszyna dociskowa pochodząca z lat 20. XX wieku, znajdująca się w zbiorach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku Niepodległość oraz zwiedzający wystawę w BUW będą mogli zobaczyć jak działa urządzenie i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu o nominale 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 roku. Za pomocą „bostonki” reprinty zostaną ozdobione okolicznościowym drukiem i unikalnym numerem.

Na niemy film pt. „Cud nad Wisłą” o godzinie 12- stej zaprasza Kino Kępa w Promie Kultury przy ulicy Brukselskiej 23. film wyreżyserował w roku 1921 Ryszard Bogusławski. To realizowany z rozmachem melodramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. W głównych rolach gwiazdy przedwojennego kina: Jadwiga Smosarska i Stefan Jaracz.

O godzinie 12 –s tej na Białołęce wystartuje XVIII Bieg Niepodległości. Trasa biegu to tereny leśne obok Klubu Dziki Zakątek ul. Chlubna 1a (Choszczówka). Szczegóły wydarzenia na facebooku Dzielnica Białołęka/ XVIII Bieg Niepodległości.
 
Po oficjalnych uroczystościach państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza, około godziny 13 z placu Piłsudskiego ulicami Królewską, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Jerozolimskimi przejdzie defilada historyczna. Weźmie jej udział 414 rekonstruktorów w mundurach  m.in. powstańców listopadowych, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., szwadronu kolarzy, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i powstańców warszawskich. Defilada zakończy się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się piknik.
 
Na VII Koncert Niepodległości „Rok 1980” zaprasza o godzinie 20- stej Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział w koncercie jest bezpłatny, niemniej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejscówek. W repertuarze Koncertu Niepodległości znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych. Będą to zarówno utwory historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak „Rota” oraz „My, Pierwsza Brygada„, powstały w stanie wojennym utwór „Ojczyzno ma„, jak i pieśni z repertuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego (m.in. „Gdy tak siedzimy„, „Modlitwa o wschodzie słońca„); Jacka Kaczmarskiego (m.in. „Nasza Klasa„, „Zbroja„) i Andrzeja Garczarka („Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał„). Narrację wydarzenia poprowadzi znany aktor młodego pokolenia Antoni Pawlicki.

Redakcja nie odpowiada za zmiany w programie lub odwołanie imprezy przez organizatora.
Opracował Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko