mobile

Nasi niezwyciężeni

W Parku Sztuki na Młocinach prezentowana jest wystawa „Nasi niezwyciężeni”, przybliżająca postacie żołnierzy polskich misji pokojowych. Można ją oglądać do końca grudnia br.

Anna Tomasik
TAGI
Nasi niezwyciężeni

    „Nasi niezwyciężeni” to tytuł plenerowej wystawy, która przygotowana została w ramach projektu „Warszawa. Stolica Wolności 1918-2018” i wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Twórcami tej niecodziennej wystawy są: Szybka Kolej Miejska i Fundacja „Nikt nie zostaje”.

    – Przygotowując wystawę myśleliśmy o wszystkich żołnierzach, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych Wojska Polskiego. Każdy z nich swoim codziennym wykonywaniem zadań udowodnił, że na polskim żołnierzu można polegać. A ich opowieści niezmiennie przypominają nam, że pokój i bezpieczeństwo nie ma ceny – mówi Jadwiga Zakrzewska, prezes Fundacji „Nikt nie zostaje”.

    12 fotogramów przedstawia sylwetki polskich żołnierzy, biorących udział w misjach pokojowych. Każda grafika poza tym, że ukazuje ich działania i sens udziału w takiej misji, również „obnaża” ich słabości, które wprawdzie każdy z nas ma, ale odkrywamy je dopiero w trudnych do przewidzenia na co dzień sytuacjach i w chwili zagrożenia życia. To także opowieść o emocjach i wzruszeniach, wywołanych widokiem ginącego na ich oczach dziecka…

    Warto też podkreślić, że „Nasi niezwyciężeni” to wystawa o współczesnym patriotyźmie.

– Świetny pomysł, by pokazać polskich żołnierzy, którzy na zagranicznych misjach walczą o pokój dla innych i z narażeniem własnego życia. A przecież wielu z nich nie wróciło i wielu zostało inwalidami podczas tych misji. Myślę, że warto też byłoby pokazać tych wszystkich polskich żołnierzy, którzy zginęli na tych misjach pokojowych. Cieszę się, że mogę chociaż w ten sposób poznać tych dzielnych żołnierzy, którzy współcześnie, tu i teraz walczą o pokój na świecie. Historia jest częścią naszej tożsamości, ale nie wolno też zapominać o współczesności. Naprawdę bardzo interesująca wystawa – mówi 24-letnia Agata, mieszkanka Bielan i – jak sama podkreśla z nieskrywaną dumą – Warszawianka od urodzenia.

    Wystawa w plenerowej galerii węzła przesiadkowego na Młocinach prezentowana będzie do końca grudnia br.

 

Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda