mobile
REKLAMA

Niech Sylwester będzie wystrzałowy, a nie wybuchowy. Fajerwerki – przeczytaj zanim odpalisz!

28 grudnia odbyła się konferencja prasowa „Bezpieczna zabawa sylwestrowa 2018”, która była także pokazem bezpiecznego korzystania z materiałami pirotechnicznymi. Sprawdź czy znasz zasady zakupów i używania fajerwerków.

Agnieszka Solecka-Reszczyk
Niech Sylwester będzie wystrzałowy, a nie wybuchowy. Fajerwerki – przeczytaj zanim odpalisz!

Co roku przed Sylwestrem Policja, Straż pożarna i inne służby ostrzegają i radzą jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami, aby koniec starego i początek Nowego Roku był miły i bezpieczny. Fajerwerki, mimo swojej atrakcyjności, mogą być przyczyną wielu kłopotów.

- Podczas imprezy ludzie raczej się bawią i patrzą w przyszłość, a nie zastanawiają nad tym, co dzieje się w danej chwili. Dlatego chcieliśmy apelować o rozsądek. O to, żeby się bawić, witać Nowy Rok w zdrowiu, szczęściu, radości, ale i przy zachowaniu zdrowego rozsądku – mówił obecny na pokazie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Tegoroczna pogoda sprzyja organizowaniu sylwestra na powietrzu, dlatego zaplanowano zwiększenie środków bezpieczeństwa.

- Na czas sylwestra i Nowego Roku stołeczna policja dedykuje około dwa i pół tysiąca funkcjonariuszy. Samo zabezpieczenie imprezy na placu Bankowym to około tysiąc funkcjonariuszy. Będziemy się starali, żeby było nie tylko radośnie, ale i bezpiecznie - zapewniał Paweł Dobrodziej, szef stołecznej policji.

Policja i Straż pożarna apelują o zdrowy rozsądek. Jeśli zdecydujecie się na zakup materiałów pirotechnicznych kupujcie je tylko z pewnych źródeł – od lipca br. fajerwerki muszą posiadać certyfikat i polską instrukcję obsługi.  Mogą ich używać tylko osoby powyżej 18 roku życia – to nie są zabawki, chwila nieuwagi i niezgodne z instrukcją zastosowanie może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub trwałym kalectwem albo pożarem. Większość materiałów pirotechnicznych wymaga zachowania większych odległości od miejsca odpalenia, dlatego służby apelują o nie odpalanie i nie wrzucanie petard oraz fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne, a także na balkonach.

Mirosław Jasztal, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mówił o dużej liczbie wyjazdów jednostek straży do zdarzeń związanych z nieostrożnym obchodzeniem się z fajerwerkami. Ostatni Sylwester zakończył się 90 pożarami.

Pamiętajmy, że fajerwerki po użyciu mogą być przyczyną zaprószenia ognia (ich elementy nadal mogą się tlić – palić bez płomienia). Aby tego uniknąć powinniśmy po 15-20 minutach od wystrzelenia wsadzić użyte petardy czy fajerwerki do metalowego naczynia i zalać wodą. Daje to gwarancję, że po wyrzuceniu do śmietnika nie wywołały pożaru. Oprócz materiałów pirotechnicznych uważajmy także na zapalane ozdobne świece będące twardym ogniem, który może doprowadzić do nieszczęścia.

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i najbliższych - nie pozwólmy, by osoby po alkoholu odpalały materiały pirotechniczne lub wsiadały do samochodu. Pamiętajmy także o zwierzętach - zapewnijmy im w tym trudnym dla nich czasie spokój i schronienie.

Komenda Stołeczna Policji przygotowała „Dekalog użytkownika pirotechniki”:

1. Używaj środków pirotechnicznych tylko z pewnego źródła, właściwie przechowywanych, z oznaczeniem producenta i polską instrukcją obsługi.

2. Przeczytaj i zrozum instrukcję obsługi. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa wskazanych w instrukcji.

3. Pirotechnika nie jest dla dzieci! Brak ostrożności może pozostawić straszny ślad na całe życie!

4. Nie używaj samoróbek i „wynalazków”, nie kombinuj! Ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań autorom eksperymentów pirotechnicznych.

5. Nigdy nie sięgaj po pirotechnikę po alkoholu! Twój opóźniony czas reakcji może być przyczyną tragedii.

6. Odpalaj pirotechnikę tylko na otwartej przestrzeni, na czystym, niepalnym podłożu.

7. Nigdy nie strzelaj „z ręki”! Nie pochylaj się nad ładunkami, bo możesz stracić palce lub głowę.

8. Nie strzelaj wśród ludzi! Zadbaj, aby publiczność stała w bezpiecznej odległości.

9. Pamiętaj! Wyrzutnie i rzymskie ognie wymagają pewnego umocowania, a stabilizatory rakiet zawsze gdzieś spadają na ziemię.

10. Niewłaściwe obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi grozi kalectwem. Pirotechnika nie wybacza błędów i głupoty!

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda