mobile

Nominacje do Fryderyków 2018 [LISTA]

Fryderyki to zdecydowanie najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej branży muzycznej. Akademia Fonograficzna, która pełni rolę jury, ogłosiła nominacje do 24. edycji konkursu. Rok 2017 okazał się wyjątkowo bogaty pod względem twórczość artystów i do rywalizacji zgłoszono rekordową liczbę kandydatów. Akademia zdecydowała się również na przyznanie Złotych Fryderyków, czyli nagród dla osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury.

Andrzej Łukasiak
TAGI
Nominacje do Fryderyków 2018 [LISTA]

Do najnowszej edycji naród Fryderyki zgłoszono rekordową liczbę albumów, singli i teledysków, ich łączna liczba wyniosła 1254, o ponad 200 więcej niż w 2017 r. Nagrody będą przyznawane w dwudziestu kategoriach. Zwycięzców konkursu w muzyce rozrywkowej i jazzowej poznamy 24 kwietnia podczas uroczystego wręczenia w Teatrze Polskim w Warszawie. Gala będzie również transmitowana na antenie TVP2. Nieco wcześniej, bo 16 kwietnia statuetki trafią do zwycięzców w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystości ich przyznania odbędą się w Studium Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisję z wydarzenia zapowiedział Program Drugi Polskiego Radia.

Zgodnie z zasadami konkursu, biorą w nim udział wydawnictwa, które trafiły do obrotu miedzy 1 stycznia a 31 grudnia 2017 r. Nagrania mogli zgłaszać artyści, wytwórnie fonograficzne oraz managerowie. Materiały zawierające pliki MP3, zdjęcia okładek, opisy albumów, trafiły do jury droga elektroniczną. Pozwoliło to 1300 członkom akademii na zapoznanie się z dziełami kandydatów.

W pierwszej turze wyłoniono pozycje konkursowe. W drugiej turze, członkowie akademii oddadzą po jednym głosie na jedną nominację w każdej z dwudziestu kategorii.

W tym roku szansę na otrzymanie nagrody w kategorii Utwór Roku otrzymały następujące dzieła:

1. Ania Dąbrowska „Porady na zdrady”

2. Ania Dąbrowska „Z tobą nie umiem wygrać”

3. Daria Zawiałow „Jeszcze w zielone gramy”

4. Daria Zawiałow „Na skróty”

5. Kortez „Dobry moment”

W kategorii Album Roku Rock członkowie akademii nominowali:

1. COMA „Metal Ballads vol. 1”

2. Decapitated „Anticult”

3. Dr Misio „Zmartwychwstaniemy”

4. Hey „CDN”

5. Jamal „1994”

Jeden z Fryderyków powędruje do artysty w kategorii Album Roku POP:

1. Anita Lipnicka & The Hats „Miód i Dym”

2. Grzegorz Hyży „Momenty”

3. Kortez „Mój dom”

4. Maciej Maleńczuk „Maleńczuk gra Młynarskiego”

5. Natalia Przybysz „Światło nocne”

Fryderyki są przyznawane od 1995 r. Cztery lata później powołano Akademię Fonograficzną, która przejęła role jury w konkursie. Zasady głosowania ulegały przez lata zmianom, by w ten sposób stworzyć najbardziej efektywny i wiarygodny system wyłaniania zwycięzców. Jest to jeden z powodów, dla których Fryderyki zyskały miano najbardziej prestiżowej nagrody.

Akademia zdecydowała się w tym roku na przyznanie trzech Złotych Fryderyków, które otrzymują osoby wybitne i szczególnie zasłużone dla polskiej kultury. Laureatami najnowszej edycji zostali: Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski i Agnieszka Duszmal.

Nominacje zostały ogłoszone we wtorek podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko