mobile

Nowa przestrzeń do sąsiedzkiej integracji. Na Bielanach powstał ogród społecznościowy

Na bielańskim Wrzecionie przy ośrodku Fundacji Malwa otworzyliśmy ogród społecznościowy. Podopieczni zyskali nową przestrzeń do rekreacji i zajęć, ale przede wszystkim do integracji z lokalną społecznością. – Mam nadzieję, że ogród stanie się miejscem do spotkań, współpracy i wymiany doświadczeń między wszystkimi mieszkańcami naszej dzielnicy – mówi Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Informacja prasowa
Nowa przestrzeń do sąsiedzkiej integracji. Na Bielanach powstał ogród społecznościowy

Ogród społecznościowy otwarto w środę 7 lipca. Teren przy siedzibie Fundacji Malwa zagospodarowano dzięki wsparciu finansowemu Galerii Młociny. Obiekt od początku istnienia angażuje się w liczne inicjatywy, wspiera lokalną społeczność i regularnie pomaga tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

– Społeczność to ludzie, otoczenie naszego centrum handlowego. Nie przechodzimy obojętnie wobec potrzeb sąsiadów i z ogromną radością wspieramy ich na tyle, ile możemy. Bardzo się cieszę, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę i wspólnymi siłami stworzyć przestrzeń, w której podopieczni fundacji będą wypoczywać i miło spędzać czas. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej wspólnej przygody i że Fundacja Malwa będzie się nieustannie rozwijać. To miejsce niewątpliwie tworzą wspaniali ludzie, z sercem na dłoni – mówi Kamila Kiersikowska, dyrektor Galerii Młociny.

Dodatkowo Galeria Młociny przekazała środki finansowe na zakup roślin i sadzonek dla Szkoły Podstawowej nr 369 przy ul. S. Przybyszewskiego 45. O nową, zazielenioną przestrzeń wokół swojego miejsca edukacji będą dbać uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli.

Sąsiedzka integracja

W ogrodzie społecznościowym zasadzono drzewa (platan i klon), krzewy (hortensja bukietowa, dereń biały, miskant chiński), trawy rabatowe oraz kilka gatunków pięknie kwitnących liliowców.

Zajęcia przy pielęgnacji roślin mają pozytywny wpływ na podopiecznych fundacji, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Proste prace z narzędziami rozwijają motorykę małą oraz koordynację ruchową, uczą odpowiedzialności i sumienności. Uczestnicy mają kontakt z roślinami o różnych kształtach, teksturach, kolorach i zapachach. Grupowe zajęcia pomagają uczestnikom się lepiej zintegrować – są formą aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością.

Ogród społecznościowy jest również zalążkiem kolejnych projektów społecznych. – Planujemy jako urząd dzielnicy zorganizować warsztaty i zajęcia edukacyjne skierowane nie tylko do podopiecznych fundacji, ale również do całej lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że ogród stanie się przestrzenią do spotkań, współpracy i wymiany doświadczeń między wszystkimi mieszkańcami naszej dzielnicy – mówi Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

W Malwie funkcjonuje na razie opieka dzienna, a w przyszłości ma powstać placówka z całodobową opieką. Przeprowadzka z domu rodzinnego jest trudnym przeżyciem, szczególnie że może nastąpić po odejściu rodziców. – Chcemy, aby Bielany dla naszych podopiecznych stały się nowym domem, żeby tutaj czuli się dobrze i wiedzieli, że to jest ich miejsce. Integracja ze środowiskiem lokalnym jest tutaj niezwykle istotna. Zdobycie przyjaciół wśród mieszkańców dzielnicy jest dla nas bardzo ważne – mówi Kalina Mamont-Cieśla, prezes Malwy.

Fot. UD Bielany

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda