mobile

Nowe Studium Warszawy – spotkania i konsultacje

Warszawa opracowała projekt nowego Studium rozwoju miasta. To wizja dla całej stolicy. Dokument określi, gdzie budować mieszkania, jak łączyć je z miejscami pracy i rekreacji, gdzie powinny powstawać tereny zielone i jak rozwijać komunikację. Obecnie trwają spotkania informacyjne i dyskusje na temat studium w kolejnych dzielnicach – dzisiaj odbyły się na Białołęce i Pradze-Północ

Informacja prasowa
Nowe Studium Warszawy – spotkania i konsultacje

Czym jest Studium?

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy to wizja przestrzennego rozwoju miasta. Część tekstowa i rysunki Studium pokazują, jak miasto powinno się rozwijać przez najbliższe dziesięciolecia. Na podstawie Studium sporządzone zostały – przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy – bardziej szczegółowe plany miejscowe dla poszczególnych obszarów miasta.

– Chcemy, żeby Warszawa była miastem przyjaznym, otwartym na świat i odpornym na różne kryzysy. Zrównoważony rozwój przestrzenny jest niezbędny, by zrealizować tę wizję. Celem Studium jest stworzenie ram rozwoju dla dobrej, zdrowej i funkcjonalnej przestrzeni do życia w Warszawie. Są w nim m.in. wytyczne dla zabudowy, terenów zieleni, organizacji funkcjonalnej miasta, układu komunikacji – wyjaśniają twórcy Studium.

Co wydarzyło się dotychczas?

Przed współczesną Warszawą stoją liczne wyzwania: przestrzenne, ekonomiczne, demograficzne i klimatyczne. Stolica musi mierzyć się z różnymi kryzysami – ostatnio uchodźczym oraz energetycznym. Obowiązujące Studium, uchwalone w 2006 roku, wymagało więc weryfikacji – dlatego rozpoczęte zostały prace nad nowym dokumentem. Tworząc go, jego twórcy dwukrotnie (w 2018 i 2021 roku) konsultowali się z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Otrzymali aż 25 tys. wniosków. Najważniejsza – zdaniem mieszkańców stolicy – okazała się zieleń.

W oparciu o zgłoszone wnioski oraz liczne analizy powstały założenia do projektu nowego Studium. Powstał cykl Raportów z planowania Warszawy, a założenia nowego studium pokazane zostały na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Wyniki i relacja z pierwszego etapu wniosków do Studium oraz etapu konsultacji założeń do Studium są dostępne na stronach Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Projekt Studium oraz sporządzona do niego prognoza oddziaływania na środowisko są formalnie wyłożone od 2 czerwca do 6 września, a konsultacje społeczne trwają do 29 września 2023 roku

Rysunki projektu Studium można oglądać w miejskim portalu mapowym mapa.um.warszawa.pl w zakładce „Projekt nowego Studium”. Jest tam możliwość odczytania warstwy z działkami ewidencyjnymi oraz włączania i wyłączania wybranych elementów rysunków. Materiały te mają charakter poglądowy.

Spotkania w dzielnicach i dyżury

Informacje na temat projektu nowego Studium można uzyskać podczas dyskusji publicznej, która odbędzie się stacjonarnie 21 czerwca (środa) o godz. 17:00 w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki, pl. Defilad 1. Dyskusja będzie transmitowana na platformie YouTube (więcej informacji wkrótce na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego).

Do tej pory odbyło się również 9 spotkań informacyjnych dla warszawskich dzielnic:  Bielany, Mokotów, Praga Południe, Śródmieście, Targówek, Ursus, Wawer, Wesoła i Włochy (dla każdej dzielnicy dostępna jest specjalna prezentacja i zapis transmisji ze spotkania na kanale YouTube).

Plan kolejnych spotkań w dzielnicach:

Przez całe konsultacje, od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00-15:00, trwa dyżur telefoniczny pod numerem 22 325 81 12.

Dyżur stacjonarny projektantów w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury odbędzie się 17 czerwca (sobota) w godzinach 15:00-19:00. 

Możesz złożyć uwagi

Uwagi do wyłożonych materiałów zbierane są od do 29 września. Autorzy uwag nie otrzymują indywidualnej odpowiedzi, ale w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowany zostanie wykaz uwag wraz z informacją o tym, jak zostały rozpatrzone przez Prezydenta Warszawy.

Uwagi można złożyć:

  • elektronicznie, nie wychodząc z domu, wysyłając maila na adres nowe.studium@um.warszawa.pl, wypełniając formularz na stronie konsultacje.um.warszawa.pl, albo za pomocą platformy ePUAP;
  • papierowo, składając ją osobiście albo wysyłając pocztą do Prezydenta m.st. Warszawy za pośrednictwem: Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa (wejście od Rotundy), albo Wydziału Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy, a także ustnie – podczas dyskusji publicznej, która odbędzie się 21 czerwca.

Osoby chcące wysłać uwagę mailem albo papierowo mogą skorzystac ze wzoru – można go uzupełnić elektronicznie albo wydrukować i uzupełnić ręcznie.

Formalne ogłoszenie o wyłożeniu Studium umieszczone jest w Biuletynie Informacji Publicznej, a wszystkie szczegółowe informacje na bieżąco na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda