mobile

Nowe tablice dla niewiadomych w metrze - miały pomagać a przeszkadzają

W październiku na peronach metra pojawiły się tablice, które mają ułatwić niewidomym poruszanie się po stacjach. Niestety niewidomi mają sporo uwag do nowo zamontowanych tablic.

Redakcja
Nowe tablice dla niewiadomych w metrze - miały pomagać a przeszkadzają

Listę zarzutów zgłosił m. in. Tadeusz Byrski z Fundacji Dla Niewidomych. Po pierwsze są one słabo wykonane, wypadają kulki Braille’a tworzące alfabet, co uniemożliwia m.in. rozczytanie legendy do mapy. Piktogramy w legendzie, które powinny być czytelne i wyraźne są wklęsłe, co jest niepraktyczne, a dla osób niewidomych, absolutnie niewyczuwalne i nieczytelne.

Drugim problemem jest duże uproszczenie schematu tablicy – nie ma na niej oznaczonych toalet, informacji o lokalizacji biletomatów, ani wskazanego miejsca bramek przejściowych, czy też przeszkód na trasie przejściowej w postaci szklanych drzwi czy też słupów. Dodatkowo mapa na tablicy nie informuje, które wyjście dokąd powadzi, zabrakło określenia kierunku w postaci opisu ulic. Dodatkowo sciany na mapie zostały zaznaczone tą samą technologią oraz z tych samych elementówvz których pismo Braille’a, co może wprowadzać niewidomego w błąd.

Trzecim problem to umiejscowienie tablic – powinny one być montowane w odpowiedniej odległości od pola uwagi, które to doprowadza do tablic, tj. około 50cm, a zostały zamontowane w odległości 14 cm, co powoduje, że niewidomi, bez możliwości wcześniejszego wykrycia jej np. za pomocą laski, wchodzą w tablice.

Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnia, że umiejscowienie tablic zostało skonsultowane z Polskim Związkiem Niewidomych. 6 listopada planowany jest, również w obecności osób niewidomych, odbiór i ocena prawidłowości ustawienia oraz wykonania tablic.

 

Fot. Wikimedia.org

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda