mobile
REKLAMA

Nowy mural na Woli

Na ścianie kamienicy przy ul. Płockiej powstanie nowy mural. Grafika nawiązywać będzie do tematu Powstania Warszawskiego. Miejsce, które przyozdobi ten wielkoformatowy obraz, nie zostało wybrane przypadkowo – było świadkiem wydarzeń z pierwszych dni sierpnia 1944 roku.

Róża Paszkowska
TAGI
Nowy mural na Woli

Na kamienicy przy ul. Płockiej 41, na ścianie od strony ul. Górczewskiej, powstanie nowy mural, którego projekt wygrał w konkursie organizowanym w ramach obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Konkurs przeprowadzony został przez Wolskie Centrum Kultury i Urząd Dzielnicy Wola. Temat, którego dotyczyć miały zgłaszane prace to „Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy”. Spośród zgłoszonych prac wybrana została jedna, autorstwa młodego malarza i fotografika – Damiana Kwiatkowskiego. Niezwykła grafika, która tak przykuła uwagę jury konkursu, oscyluje na pograniczu plakatu i komiksu. Ma formę szkatułkową – w zarys sylwetki powstańca wkomponowane zostały postaci warszawskich cywilów.

Mural na ścianie kamienicy powstać ma jeszcze w tym roku. Stworzony zostanie techniką szablonu. Jest to ulubiona forma artystycznego wyrazu zwycięzcy konkursu. Powierzchnia, którą autor grafiki ma do dyspozycji, to 180 m2. Pomysłodawcom konkursu zależało na upamiętnieniu mieszkańców Woli, a także personelu i chorych ze Szpitala Wolskiego, którzy tędy właśnie prowadzeni byli przez Niemców na egzekucje. W ciągu kilku pierwszych dni sierpnia rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy osób. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej, dokonana w czasie II Wojny Światowej. Rzeź Woli, dokonana przez oddziały SS i policję niemiecką, była bezpośrednim następstwem rozkazu Adolfa Hitlera, wedle którego nastąpić miało całkowite wyburzenie Warszawy i eksterminacja jej mieszkańców. Co roku, w miejscu pamięci przy ul. Górczewskiej 32 organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary masakry na Woli. Powstańczy mural na kamienicy pozwoli być może mieszkańcom Warszawy zadumać się nad przeszłością naszego miasta na co dzień.

Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko