mobile
REKLAMA

Nowy ratusz Mokotowa

Niedawno architekci zaprezentowali zaktualizowany projekt nowego mokotowskiego ratusza. Wyrośnie on nieopodal Warszawianki w 2020 roku. Lokalizacja już dawno została wybrana, gorzej jednak było z realizacją przedsięwzięcia.

Anna Tomasik
TAGI
Nowy ratusz Mokotowa

 

    Mokotów to jedna z najludniejszych stołecznych dzielnic z 220 tys. mieszkańcami, których liczba za sprawą nowych inwestycji wciąż rośnie. O potrzebie budowie nowego ratusza Mokotowa mówi się od blisko 17 lat, zwłaszcza, że trudno jakąś sprawę załatwić w jednym miejscu, gdyż jego biura zlokalizowane są nie tylko przy ul. Rakowieckiej, ale i przy ul. Wiśniowej i Wiktorskiej. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami znajduje się przy ul. Irysowej, a Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Falęckiej. Warto też podkreślić, że budynki zajmowane przez urząd nie były projektowane pod  kątem tego typu funkcji. Na dodatek budynek przy ul. Rakowieckiej to stara kamienica i nieprzystosowana dla osób niepełnosprawnych, a jej dzisiejszy dziedziniec był kiedyś spacerniakiem dla skazanych i osadzonych w więzieniu przy Rakowieckiej.
    Niedawno architekci z pracowni PAS Projekt Archi Studio z Nadarzyna zaprezentowali wizualizacje nowego gmachu mokotowskiego urzędu dzielnicy. Jest to aktualizacja projektu stworzonego w 2000 roku przez firmę Prochem.
    – Bazowaliśmy na starej konstrukcji, ale zmienił się układ pomieszczeń, klatek schodowych. Budynek jest też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, są podjazdy i podnośniki – mówi Justyna Hamera z firmy PAS Projekt Archi Studio.
    Nowy obiekt ma powstać w rejonie ulic Puławskiej i Merliniego, przed Warszawianką.
Będzie miał powierzchnię 42 000 m2 , z czego 25 000 m2 zajmą kondygnacje nadziemne, a 17 000 m2 kondygnacje podziemne. Dwie kondygnacje podziemne przewidziano pod miejsca postojowe dla 313 kierowców. Będzie też wieża zegarowa i atrium według koncepcji sprzed 15 lat.
   Początkowo inwestycja miała być realizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak władze Warszawy wycofały się z tego pomysłu.
    – Ratusz Mokotowa ma budować Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji z własnych funduszy. To miejska spółka – zdradza Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu m.st. Warszawy.
    Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Jej koszt to 6 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwszych interesantów nowy ratusz Mokotowa przyjmie w 2020 roku.


Anna Tomasik
Foto: materiały prasowe / PAS Project Archi Studio

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko